Šňůra s Magnesií literou

31. ledna 2017 v 16:57 | Bichlička |  KNIŽNÍ VYKECÁVAČKA
Taky si někdy říkáte, že začnete víc číst české současné autory? Protože je to fajn a je to podpora regionální tvorby? Protože se vám prostě jen chce?
Já si to říkám už delší dobu a snad se o to i aktivně snažím. A k tomu prvnímu krůčku jsem si vypomohla jednou skvělou prestižní cenou, která je každoročně udělována právě českým autorům (a to hned v několika kategoriiích). Abych zbytečně dlouho nemlžila - řekla jsem si, že bych si ráda z každého proběhlého ročníku vyhlašování cen Magnesie Litery ráda přečetla alespoň jednu knížku. A tak jsem si nalistovala jejich stránky, archiv všech ročníků a popadla tužku a blok a prohrabávala se a prohrabávala a vypisovala a vypisovala. Vznikla mi z toho hezká hromádka knih. A protože nechci být skrblík, napadlo mě se o svůj seznam podělit s vámi všemi :-)
Doufám, že vás některé knížky nalákají anebo zavítáte na ofiko stránky ML a najdete si nějakou svojí favoritku :)
Tak směle do toho.... a dál to známe všichni, ne?

Ročník 2002
Tento ročník nám nabídl celkem osm kategorií a tedy osm vítězných knih. Mě nějvíce zaujal ZVUK SLUNEČNÍCH HODIN, která byla Objevem roku. Vloni jsem jí už přečetla a můžu říct jedno - je natolik nádherná, že jsem si jí dodatečně ještě dokoupila do své knihovny.
Příběh v sobě spojuje prvky indické kultury, vzpomínku na starý baťovksý Zlín a tématiku druhé světové války a holocaustu. Určitě jí můžu jen doporučit a zvažuji, že ještě dodatečně dopíšu i minirecenzi :-)


Ročník 2003
Navyšují se kategorie :-) Už jich je celkem devět a můj favorit je knížka PAMĚŤ MOJÍ BABIČCE - opět vítěz kategorie Objev roku.
Autorka Petra Hůlová má vystudovanou mongolistiku, a tak se v tomto díle pustila do líčení života žen v dalekém Mongolsku. Tohle téma mě prostě nemohlo nechat chladnou, takže letos je to žhavý kandidát na přečtení.

Ročník 2004
A jsme u desíti kategorií, které se udělují i v současné době. A musím přiznat, že tenhle ročník byl pro mě velmi úspěšný, takže vám představuji svoje dva favority: Cenu čtenářů získala knížka Zdeňka Svěráka POVÍDKY (troufám si říct, že k tomuto dílu nemusím nic dodávat) a kategorii Kniha pro děti a mládež vyhrály DĚJINY UDATNÉHO ČESKÉHO NÁRODA A PÁR BEZVÝZNAMNÝCH SVĚTOVÝCH UDÁLOSTÍ.
Tato publikace vypadá velmi netradičně a skvostně. Pracuje se s ní formou 3D knihy, kdy z každé stránky na vás vykoukne plastický obrazec - myslím, že děti musí prohlížení moc bavit a jak věděl už i Jenda Komenský - nejvíce se toho naučíte, když si hrajete :-)

Ročník 2005
Z tradičních deseti kategorií mě tentokrát oslovily dvě knihy: Překladová kniha PÍSNĚ A VERŠE STARÉ ČÍNY (a nejen proto, že je mám doma z Levných knih) a opět Kniha pro děti a mládež TATÍNEK NENÍ K ZAHOZENÍ.
Autor zde v patnácti krátkých povídkách vybruslí z každé šlamastyky a dává tak názorný příklad jak s vtipem a nadhledem zatočit s každou nepříznivou situací :-)
Za zmínku ale určitě stojí i fakt, že speciální kategorii pro Přínos české literatuře vyhrál Jan Řezáč za založení a vedení nakladatelství Odeon. Přijde mi, že v dnešní době je to velmi oblíbené a také velmi často zlevňované nakladatelství :-)


Ročník 2006
V tomto roce vyhrál kategorii Proza dnes tolik vychvalovaný Jiří Hájíček - a já ho stále nečetla, takže SELSKÝ BAROKO je můj velký rest, ale zároven i velké těšení. Vesnická tématika, 50. léta, kolektivizace, ale na druhou stranu i pátrání po starých archivech - a já budu ta poslední, kdo to nečetl :D
Objevem roku mě pak zaujal Martin Šmaus a jeho knížka DĚVČÁTKO, ROZDĚLEJ OHNÍČEK - poválečný příběh o anabázi slovenských cikánů do českých zemí.

Ročník 2007
První příčku kategorie Publicistika obsadila kniha PROMĚNĚNÉ SNY - spíše duchovní literatura o svědectví několika mladých křestanských rodin, které popisují své iluze a deziluze v průběhu času. Někdy mám prostě chut přečíst si hlubší literaturu, vy ne?
A zase je tu vítěz kategorie Proza - PENÍZE PRO HITLERA. Příběh vyprávěný ve dvou časových rovinách - v roce 1945 po návratu z koncentračního tábora a v roce 2005, kdy se hrdinka snaží dosáhnout poválečné spravedlnosti.

Ročník 2008
Poprvé mě zaujala i kniha z Literatury faktu - SOBĚSLAV I. - historie je můj druhý velký koníček a mám ráda, když se někdo pustí do popularizace méně známých panovníků (jen si vemte, kolik knih je o Karlu IV. :-) )
A nebyla bych to já, aby mě nepraštila do očí i kniha BOŽENA NĚMCOVÁ - KORESPONDENCE, která se umístila jako špička v Nakladatelském počinu. Ale řeknu vám jedno - ona ta Božka vůbec nebyla takový obrozenský svatoušek, za jakého jí dost lidí má.

Ročník 2009
Rok 2009 byl významným milníkem v dětské literatuře. V současnosti se v kinech prohání LICHOŽROUTI a právě tento ročník jim udělil i první místo v kategorii Kniha pro děti a mládež.

Ročník 2010
Cenu čtenářů získala kniha od Kateřiny Tučkové VYHNÁNÍ GERTY SCHNIRCH. Přiznám se, že jsem se pokusila jí už jednou zdolat coby audioknihu, ale podání mě zcela zklamalo a celý styl čtení byl na mě až moc teatrální, takže to vidím spíš na tištěnou knihu. Tématika odsunu Němců po druhé světové válce mě docela láka a navíc mi přijde velmi neotřelá. Takže druhá šance bude.

Ročník 2011
Protože mě zaujala literární prvotina Zvuk slunečních hodin, potěšilo mě i vítězství v kategorii Cena čtenářů za knihu NEBE NEMÁ DNO. Autorka Hana Androniková zde vypovídá o svých zkušenostech z amazonského pralesa, kam se rozjela hledat pomoc v těžké nemoci.
A Knihu pro děti a mládež opanovala knížka s krásným jménem - PAMPE A ŠINKA. Nádherná svým ztvárněním v podobě akvarelových ilustrací a plná laskavosti a přátelství.

Ročník 2012
Poprvé jmenuji knihu vítězící coby Překladatelský počin - jedná se o FRANCOUZSKOU SUITU od Irène Némirovsky. Knížka byla objevená jako nedokončené dílo v pozůstalosti této francouzské autorky židovského původu. Tématika druhé světové války, holocaustu a neskonalé ovace ze strany recenzentů mě zcela navnadily k přečtení.

Ročník 2013
A Jiří Hájíček zasahuje podruhé, tentokrát s knihou RYBÍ KREV a hned si získává srdce čtenářů a první místo v kategorii Proza. To už by mě mohlo vyburcovat :D
To co mě už vyburcovalo je ale Cena čtenářů pro Kateřinu Tučkovou a její ŽÍTKOVSKÉ BOHYNĚ. Knížka, která oblétla blogosféru, všichni o ní měli co říct, všichni jí chválí a já už jí i přečetla. A ano - líbila se mi, ačkoliv asi ne takovým tím velkým juchacím stylem a se zatajeným dechem.

Ročník 2014
Zdeněk Svěrák je pro mě jeden z nejsympatičtějších a nejinteligentnějších chlapů, a tak se není čemu divit, že PO STRNIŠTI BOS zaujala nejen mou pozornost. Stal se i vítězem kategorie Ceny čtenářů a podle všeho se chystá i filmová adaptace.
Objevem roku byla kniha TICHÝ DECH, zápisníkový deník lékaře, který se vydal do Afriky a na Haiti.

Ročník 2015
Knihou roku se stal BÁSNÍK, ROMÁN O IVANU BLATNÉM - mám ráda knihy o umělcích, takže tato biografie se mi trefila do noty zcela přesně.
Máte rádi alkohol? Nebo ještě lépe - pálenku? Že ne? Možná by nás všechny mohl přesvědčit Objev roku pro rok 2015, kterou je právě knížka PÁLENKA. O venkovském učiteli v Rumunsku, o zapomění a zároven uvědomění. Těším se na ní.


Ročník 2016
A tady je knížka, na kterou jsem pěla ódy - DO TMY!!!!! Recenze je sepsána, kniha v mé knihovně řádně založena a určitě se k ní zas jednou vrátím. Poslední ročník, který jsem sledovala i v televizi, byl pro mě událostí a já držela palce tak, že bych snad Annu Bolavou do toho velkého finále dostrkala silou vůle :D


A tak to je. Shrnula jsem všechny mé favority z minulých ročníků (a jímá mě hrůza, jak málo jich mám splněných a přečtených), těším se na ročníky následující a ptám se - čtete současné české autory? A které? Nechali byste se třeba inspirovat "Magnesianty"?

RočníkTitulstav A/N
2002Zvuk slunečních hodinA
2003Paměť mojí babičceN
2004Dějiny udatného českého národaN
2004PovídkyN
2005Písně a verše staré ČínyN
2005Tatínek není k zahozeníN
2006Selský barokoN
2006Děvčátko, rozdělej ohníčekN
2007Proměněné snyN
2007Peníze od HitleraN
2008Soběslav I.N
2008Korespondence - Božena NěmcováN
2009LichožroutiN
2010Vyhnání Gerty SchnirchA/N
2011Pampe a ŠinkaN
2011Nebe nemá dnoN
2012Francouzská suitaA
2013Rybí krevN
2013Žítkovské bohyněA
2014Po strništi bosN
2014Tichý dechN
2015PálenkaN
2015Básník, román o Ivanu BlatnémN
2016Do tmyA
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Keatin Keatin | 31. ledna 2017 v 20:40 | Reagovat

Já četla knihy od Kateřiny Tučkové a Do Tmy od Anny Bolavé. Hana Androníková, tak od té mám doma Srdce na udici, soubor povídek, četla jsem je kdysi a líbilo se. České autory čtu, ale zřejmě se více dostanu k těm zahraničním. I když v lednu jeden Viewegh (Román pro ženy), dvakrát Boček (Aristokratka) a včera jsem dočetla od Jiřího Šulce Mosty do Tel Avivu (jedno velké ANO). Takže ...jo, české autory čtu. :-)

2 Tojaheva Tojaheva | 1. února 2017 v 10:26 | Reagovat

Koukám, že je opravdu pořádný seznam knih :) Vyhnání Gerty Schnirch mám doma už loňského roku a letos se na ni rozhodně chystám. Už jenom proto, že jedná o brněnskou spisovatelku a prostředí mě tak blízké.
Ale ano, nebylo by špatné více se zaměřit na české autory a podpořit je v jejich tvorbě ať už koupí jejich knihy nebo zapůjčení v knihovně (což kolikrát po přečtení vede i ke koupi) :)

3 simplelifeblog.cz simplelifeblog.cz | Web | 5. února 2017 v 14:44 | Reagovat

Já jsem četla právě zmiňované Žítkovské bohyně a přečetla jsem je jedním dechem. Asi jsem ovce, ale co :) Současní čeští autoři? Docela se stydím, ale skoro vůbec. Až na Bočka skoro vůbec :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama