Vlčí ostrov - příliš očekávaná samota

25. ledna 2017 v 20:33 | Bichlička |  RECENZE KNIH
autor: Lajla Rolstadová
vydal: Kniha Zlín
rok vydání: 2016

Oficiální anotace: Lékař jí kdysi říkal, že musí brát léky a vést bezpečný a předvídatelný život, aby svou nemoc dokázala zvládat. Lajla Rolstadová se však rozhodne pro pravý opak - žít nezávisle na cizí pomoci i na lécích. Odlétá do Kanady a následující měsíce tráví uprostřed divočiny nebo na cestách, mezi lidmi dobrovolně žijícími na okraji společnosti v odlehlých oblastech, či se samorosty a podivíny, s nimiž se náhodně potkává - ať už jsou to pěstitelé marihuany, lovci, kovbojové, hippies, dobrodruzi či léčitelé. Navazuje hluboká přátelství, prožívá nesmělou lásku, ale především poznává sebe samu, své touhy i obavy, a učí se žít v souladu s přírodou. Kerouac v sukních po šedesáti letech?
Autobiografický román Vlčí ostrov dokumentuje spisovatelčin život na kanadském ostrově, několikaměsíční cestování autem Amerikou a téměř meditativní přezimování v chatě kanadských přátel. Autorka líčí tato období překvapivě prostým a upřímným stylem a nenechává čtenáře na pochybách, že všechno, co čtou, je ničím nezkreslená pravda.

O knížce Vlčí ostrov jsem se dočetla ještě před jejím vydáním, mám za to, že v edičním plánu Knihy Zlín, a hned jsem si jí poznamenala do diáře s třemi velkými tučnými vykřičníky. Potulování se po odlehlých krajích, život osamotě v kanadském srubu, příroda, krajina, kontemplace a meditace,.... No znělo to nádherně (obzvlášť když si představím, že naprosté ticho jsem nezažila už asi šest let :D ).
Hlavní hrdinka a autorka v jedné osobě se po přestálých psychických problémech rozhodla pro velmi netradiční způsob léčby - spláchne léky do záchoda a nechá se "naverbovat" jako správcová do odlehlého kanadského kraje. Opustí své rodné Norsko s batohem a jede. Jen tak! Nepřijde vám to zvláštní? Nesmírně odvážné, bláznivé, nedomyšlené, praštěné,.. ale přes to přese všechno - záviděníhodné. Sama za sebe vím, že na podobnou expedici jsem až moc velký posera a nedokázala bych se totálně odříznout od všech známých, od rodiny a navyklého stylu života, a tak jsem se rozhodla, že si o tom alespoň přečtu.

První překvapení pro mě bylo, že se Lajla nevydala do úplné samoty (ano, to jsem si zprvu myslela - jen les a jedna odvážná žena). V okruhu jedné hodiny chůze se kolem ní vyskytovalo pár dalších přírodních šílenců, kteří se živili dřevorubectvím, lovem nebo hippies mánií :-)
Tahle knížka dává člověku nahlédnout na svět z trochu jiné perspektivy. Vždyť kolikrát se jen tak zastavíme a sledujeme let poštolky (pokud jste z města, pak doplňte jiného opeřence - třeba kosáka - ale posuďte samy, to nezní moc vznešeně, že?). Na můj vkus jsem čekala i trochu větší mudrování nad smyslem života, nad osobním rozjímáním a možná trochu tím šamanských animálním vytržením. Ale tam se autorka pozdržela trochu zpět. Její život byl naplněn fyzickou prací, četbou a snahou o zajištění si základních potřeb - a takový jednoduchý život se možná někomu může zdát už sám o sobě hodně animální.


Knížka se mi líbila, bez pochyby ano, ale nejsem si jistá, zda bych se jí nechala inspirovat. V dalších částech knihy je pro mě spisovatelka spíš neopatrným šílencem, který jezdí napříč Kanadou po všech odlehlých místech, bez znalosti obyvatelstva a bez člověka, kterému by mohla na cestách plně důvěřovat. Hazard se životem, řekla bych. Ale není to jen můj názor -i samotná Lajla si kolikrát v knize posteskla, jak ráda by měla vedle sebe rameno, o které by se mohla opřít. A možná i tohle vám může knížka dát - pocit uvědomění si toho, že je život krásný i díky lidem, které okolo sebe máte. A to zejména tehdy, pokud to jsou lidé na stejné notě jako vy.

Knížka se perfektně hodila do mrazivého, pošmourného počasí, a tak i já říkám - pokud můžete, pusťte se do ní s vervou ještě do konce zimy. Stojí za to.

5/5
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Iwik Iwik | E-mail | Web | 25. ledna 2017 v 20:56 | Reagovat

Wau, krásná recenze. Knihu už jsem před pár měsíci četla a byla jsem z ní nadšená. Na hlavní hrdinku jsem měla podobný názor jako Ty, ale i přes to všechno jsem si příběh krásně užila a ohodnotila plným počtem bodíků :).

2 Bichlička Bichlička | 27. ledna 2017 v 9:14 | Reagovat

[1]: Mě se všeobecně taky moc líbila (no to je jasné podle recenze), ale je pravda, že někdy bych jí jednu střelila, zaklepala s ní a zakřičela - nelez s cizím chlapem do toho auta!!!! :D

3 Tojaheva Tojaheva | 27. ledna 2017 v 9:55 | Reagovat

Teda Veru, ty si měla psát anotace ke knihám.
Nejen, že knížka neskutečným způsobem láká svou překrásnou obálkou, ale i příběh mi přijde tak krásně čistej (žádná ponurá severská detektivka). Opravdu knížka na odreagování.

4 Luce Large Luce Large | Web | 29. ledna 2017 v 21:07 | Reagovat

Vyzerá zaujímavo. Máloktorým knihám sa podarí získať plný počet bodov. Asi sa na tú knihu pozriem bližšie. :)

5 KR KR | Web | 7. dubna 2018 v 11:23 | Reagovat

Řecko patří mezi nejoblíbenější destinace pro letní dovolenou u moře. Dají se tu najít místa, nedotčená masovou turistikou i moderní a luxusní hotely pro nejnáročnější. Odletět se dá na hromadu řeckých ostrovů. Třeba na Santorini, Krétu, Korfu, Zakynthos nebo Karpathos.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama