Němý - když svědek mlčí

20. února 2017 v 20:55 | Bichlička |  RECENZE KNIH

autor: Andrew Taylor
rok vydání: 2016
vydal: Práh

Oficiální anotace: Naprosto strhující a výtečně napsaná kniha, kterou až do poslední věty nedokážete odložit. Taylorova dokonale propracovaná zápletka a mistrně vykreslené postavy dohromady tvoří mimořádně působivý příběh, jehož hloubce se vyrovná jen málokterý historický detektivní román. Paříž, 1792. Městem zmítají revoluční bouře a kanály se valí krev. Londýnský makléř Edward Savill se dozvídá o smrti svojí manželky, která po rozchodu s ním žila ve Francii. Francouzští uprchlíci se rozhodnout odvézt jejího desetiletého syna Charlese s sebou na Charnwood Court, sídlo ukryté na odlehlém anglickém venkově. Edward Savill se vydává Charlese vyzvednout, zjišťuje však, že chlapec je němý. Ačkoli byl svědkem nepředstavitelných hrůz, děsivé tajemství mu brání o nich promluvit. Uvězněn ve vlastní mysli věří, že mlčení je to jediné, co ho dokáže ochránit. Alespoň v to doufá… Andrew Taylor je vysoce ceněným a prodávaným autorem historických románů. Za román Němý dostal v Británii ocenění Historická krimi roku 2014.


V poslední době jsem se naučila hodnotit knihu až několik dní po dočtení. Nechat si vše projít hlavou. Stejně jako koření potřebuje čas, aby mohlo rozvinout svojí vůni, tak i kniha by měla dostat prostor pro niterní působení.
O tom, že oficiální anotace někdy lehce přehání, nemá cenu mluvit. Někdy mi přijde, že je anotace i na škodu a dobré knize spíše ublížuje. Tahle bombastická oficialita, nutnost zveličovat, snaha o uhranutí čtenáře, velký marketingový tah na bránu. A přitom Němý je vážně moc dobrá knížka plná decentně pojatého napětí, atmosféry a příjemného mrazení (z deštivého počasí i ze strachu) - zasloužila by si lepší entré.

Desetiletý Charles žije se svou matkou v Paříži. Užívá si pohodlný život, který mu matka poskytuje díky svým vlivným milencům až jednou přijde katastrofický zlom - sasculloti a smrt. A vše je vzhůru nohama a v hlavě mu poletuje jen pár vět a to dotěrné křup, křup, jako když louskáte ořechy. Jediný, kdo může dát chlapci pevnou půdu pod nohama je jeho "otec po právu". V době své smrti byla Charlesova matka stále vdaná za britského gentlemana, pana Savilla. Ačkoliv spolu již dávno nežili, rozvod se nějak hodil za hlavu a žilo se dál.... Dalekozraké :)


Jak moc zasáhne malého desetiletého hocha smrt rodiče? A jak moc ho to ovlivní? Co všechno viděl a proč se rozhodl mlčet?
První polovina knihy nám moc odpovědí nepřinese - naopak, pozvolna se seznamujete s hlavními hrdiny, chlad a déšť anglického venkova vám pomalu zalézá pod kůži, ale nic víc.... I přes pomalé tempo se vám kniha brzy dostane do krve a pluje s vámi obratně a zkušeně.
Literární jazyk je velmi příjemný, stránky ubíhají a samotný autor si umí se čtenářem pohrávat. Detektivní zápletka není nikterak dechberoucí, ale o to víc příjemná.

I přes to, že je v ději dost krve, vražd a zranění, musím říct, že tohle je slovo, které celou knihu vystihuje nejvíc - PŘÍJEMNÁ. Příjemná odpočinková krimi, příjemné historické prostředí, příjemná psychologická sonda, příjemná od začátku do konce.

Závěrem..... Pošmourno může být někdy ta správná cesta a Andrew Taylor je jeho mistr.

4/5
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Daysy Daysy | E-mail | Web | 21. února 2017 v 11:10 | Reagovat

Tak to vypadá hodně zajímavě, musím se na tu knížku podívat víc zblízka. :)

http://days-of-daysy.blogspot.cz/

2 Bichlička Bichlička | 22. února 2017 v 8:49 | Reagovat

[1]: Určitě doporučuji :-)

3 Lenča Lenča | Web | 26. února 2017 v 20:47 | Reagovat

Vypadá to krásně a zajímavě! :-)

4 Bichlička Bichlička | 28. února 2017 v 14:16 | Reagovat

[3]: I s odstupem času - ano je to krásná knížka a já jí můžu jen doporučit :-)

5 Verunka Verunka | 22. dubna 2017 v 11:16 | Reagovat

Stále kolem toho chodím a stále nevím a jestli ano nebo ne, ale vždy když si přečtu tvoji recenzi dostanu na to chuť. Jinak chtěla jsem se zeptat zda jsi četla sérii historických detektivek od Červeňáka, to je taky velice dobré, hodně dobrodružné a oddychové, ale dobré.

6 Bichlička Bichlička | 23. dubna 2017 v 21:34 | Reagovat

[5]:Tahle knížka možná nepatří ke špičkám ve svém žánru, ale mě se líbila a troufám si jí i doporučit dál :-) jen to není vyloženě krimi, nebo detektivka (tady se podle mě anotace krutě sekla). Od Červeňáka jsem četla Mrtvého na Pekelném vrchu (snad jsem na něj psala i jednu z prvních recenzí tady na blogu - a to už je doba :D ) - byla to příjemná oddechovka, přesně jak píšeš

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama