Ríšovo Moudré (nejen) z nebe...

7. února 2017 v 13:44 | Bichlička |  RECENZE KNIH
autor: Richard Skolek
vydal: Backstage Books
rok vydání: 2015

Oficiální anotace: Kniha Moudré z nebe je dětským deníčkem, který je však určen dospělým čtenářům. Nenajdete zde žádnou literární uhlazenost, žádný vysoký styl, jen vyprávění malého kluka, který si nebere servítky, často odbíhá od tématu a plete páté přes deváté

Byl jednou jeden obyčejný chlapec, který měl úplně obyčejnou nadváhu, obyčejné rodiče a obyčejný rivalský vztah se svojí starší sestrou. Ale ve chvíli, kdy usedl k papíru, jeho příběh se začal stávat ryze neobyčejným. A proč? Možná proto, že mi připomněl moje dětství (ačkoliv jsem nebyla tlustá a naši mě nechtěli dávat do žádných speciálních kroužků), možná proto, že ve své dětské naivitě dokázal pochopit mnohé logické zapletence a podat je způsobem sobě vlastním. Ano - neobyčejným příběhem se to stalo ve chvíli, kdy zjistíte, že se nahlas smějete ve frontě na poště!

Malý Richard je prvnáček, který své dětství prožívá v devadesátých letech dvacátého století, a tak zde najdete spoustu nostalgických vzpomínek (časopisy se želvami Ninja, Beverly Hills 902 10, Chuck Norris,....) pokud jste tedy zdárnými třicátníky, tak jako já. Přijde mi, že právě mojí generaci bude připadat knížečka nejvtipnější.

Děti dokáží být neskonale upřímné (to už asi všichni víme), ale umí být i zvláštně důvtipné; anebo lépe - umí se dovtípit i toho, co není. Nemůžu se udržet a musím citovat mojí oblíbenou pasáž :D

"Ptal jsem se taťky, proč ženský nosí vložky, poněvadž je na to v televizi furt nějaká reklama a mně to vrtá hlavou, a von říkal, že to nosí holky, když jdou sportovat, že třeba hrajou tenis, a když se jim chce čůrat, tak se vyčůraj do tý vložky, aby se nezdržovaly a nemusely běhat na záchod, tak mně to teda přišlo trochu nechutný(...), tak jsem se taťky ptal, proč je teda nenosíme taky, a von říkal, že to nosí jenom holky, protože kluci jsou tvrdí a vydrží to, ale mně se to moc nezdálo, protože vždycky, když někam jedem autem, tak musíme kvůli taťkovi furt někde zastavovat, tak si myslím, že by se mu taky hodily. Možná mu je koupím na Vánoce."

Jak jste si mohli všimnout, text je psán formou deníkových zápisků v autentickém dětském jazyce. Možná to někoho může zarazit, ale po pár stranách se začtete natolik, že vám dětsky dlouhé větné konstrukce budou připadat jako to pravé ořechové.
Knížka je velmi chytlavá, útloučká, skladná a velice milá. Má v sobě kouzlo dětské logiky a nekomplikovanosti. Něco buď je anebo není, třetí možnost neexistuje - to jen my, dospělí, si dokážeme věci jen ztěžovat.

A proto na závěr: pokud hledáte knížku, u které se zasmějete a odpočinete, pak zkuste třeba Moudré z nebe. A pokud jste se navíc narodili kolem roku 1983, pak má knížka i přidanou hodnotu v podobě oživení vzpomínek.

Za recenzní výtisk moc děkuji samotnému autorovi a jsem ráda, že dokázal napsat knihu, která mi vyloudila mnohokrát úsměv na tváři.

4/5
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Iwik Iwik | E-mail | Web | 7. února 2017 v 14:55 | Reagovat

Tuto knihu jsem četla před rokem o Vánocích a byla jsem z ní unešena. Teď se s jejími recenzemi roztrhl pytel a já jsem za to velice ráda, protože si tato kniha dozajista uznání zaslouží.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama