Barevný březen 2017

11. dubna 2017 v 10:29 | Bichlička |  KNIŽNÍ MĚSÍC

1. V hledáčku

Březen byl měsícem knihy, a to jako by korespondovalo nejen s mými obřími nákupy, ale i s množstvím skvělých titulů, které se objevily na pultech. Tak v první řadě - Amerikána, obsáhlý román o rasových otázkách, o lásce i emigraci (a ta obálka? Skvost!!). Akta Julián jsou potom dalším dílem následujícím po Případu Pegasus - opět by to měl být román s prvky náboženského, mystického thrilleru, něco na styl Dana Browna (chudák Dan, jeho jméno je tolikrát skloňované u mnoha dalších knih, ale v závěru zjistíte, že polovina z nich se chce jen přiživit..... to je jen můj názor na okraj věci :D ).
Budovatelský román po mém - Katalánec - já se už tak těším na léto, teplo, víno a moře.
Trošku těžší téma je pak kniha Můj dědeček by mě popravil - o rasově smíšené dívce, která vzpomíná na své německé předky.
Druhá šance pro košile je pak recyklační publikace se spoustou nápadů na znovuvyužití starých košil :-) Miluji recyklaci :-)

Myslím, že Hanu nemusím ani představovat. Její uvedení na trh spustilo mezi blogery lavinu zájmu a je vychvalovaná až do nebes. Ale řekněme si upřímně - kdo při pohledu na obálku nedostal chuť si skočit do cukrárny? Kiki z Montparnassu i Letní host se pak věnují významným osobnostem moderní kultury - Kiki bohémským autorům typu Cocteau, Hemingway, Breton, Tzara, Picasso, Modigliani nebo Man Ray a Letní host Antonu Pavloviči Čechovovi.
Lenka Horňáková-Civade patří k mým velkým oblíbenkyním. Její styl je svěží, filosofický, exotický a umělecký. A tak ani její novinka Marie a Magdalény neminula mou pozornost. P
Poslední z nelehkého výběru je světoznámá Vegetariánka. O východní kulturu se zajímám už od střední školy, a tak mě korejský pohled na postavení současné ženy nesmírně zajímá :-)

Jaké knížky zaujaly v březnu vás?

2. Komu se nelení

  • výlety - s příchodem teplejšího počasí je ideální doba na cestování a podnikání výletů. A tak jsme nezaháleli ani my. Kam jsme se podívali a kde vám to doporučujeme?
  1. Lidice - ohromně silný zážitek, který nám ukáže, že mnohdy řešíme naprosté kraviny. Neubránila jsem se slzám a věřte, že jsem nebyla jediná.
  2. zřícenina hradu Pravda - miluju turisticky neprofláknuté památky, které navíc leží uprostřed lesa. Jste tam pak jen stromy, pár starých šutrů, které dříve bývaly hradem, a vy. Psychohygiena hadr :D
  3. Roudnice nad Labem - tohle městečko mi přirostlo k srdci a ráda se do něj vracím
  • háčkování - zase jsem musela něco spíchnout. A tentokrát jsem se inspirovala opět ze stránky prosikulky.cz a uháčkovala jsem Alžbětce fešáckou vestičku. Ať žijí manželovi pořady, při kterých si neumím číst :D
  • Masopust - milujeme tradice a snažíme se je dodržovat. Holkám už od mala vyprávíme různé příběhy, přibližujeme jim naší kulturu a jako tu nejdůležitější součást věci - tradice vnášíme do běžného života. Jsme rádi i za to, že nám naše město vychází vstříc a pořádá různé akce jako je například Masopustní veselí :-)

3. Doporučujeme

  • když byla řeč o tradicích, patří k nim zajisté i klasika. A jaká je větší klasika v čeckých zemích než Jirásek! Vím, že spousta lidí ho nemá ráda, že si o něm myslím, že je překonaný, nesoučasný a těžko stravitelný. Ale nelámejte nad ním hůl - Jirásek je skvělý a spojuje hned několik kvalit najednou - je kulturní, dokáže navodit autentickou atmosféru, podává silné příběhy a vede ke vztahu k naší milované vlasti. A pokud nevíte, po čem sáhnout - zkuste Psohlavce, tak jako já v březnu.

  • pokud se chcete inspirovat i v jiných knihách, pak se určitě podívejte na VIDEO o tom, co jsem přečetla právě v březnu
  • a pokud se chcete inspirovat ještě víc, pak se podívejte, jak jsem v březnu bláznila a nakupovala 1. V ANTIKVARIÁTECH, ale i v jiných místech - třeba v Levných knihách nebo na netu - 2. VIDEO
  • absolvovala jsem Kurz tvůrčího psaní - obávám se, že jste to na mém stylu asi moc nepoznali, ale věřte mi, že o každé větě přemýšlím dvakrát a náležitě si jí opodstatňuji :-) Mrkněte se na moje dojmy z kurzu SEM
A to by bylo pro letošní březen a tento článek vše. Co jste si koupili a hlavně co jste všechno zažili vy? Docela by mě zajímalo, jestli i někdo z vás dodržuje tradice a zda by vás zajímal článek nebo video na toto téma :-)

Užívejte si dubna a zase brzy, na viděnou :-*
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Tojaheva Tojaheva | 11. dubna 2017 v 20:02 | Reagovat

Ahoj Veru, moc pěkný článek.
Ta háčkovaná vesta - no teda !!! Já bych nezvládla ani čelenku, natož takovou parádu :)
Tradice a jejich dodržování se podle mě musí podporovat, aby tu zase zbylo něco pro další generaci. Takže klidně vytvoř - nebo tvoř ? články na toto téma.

2 Belluška Belluška | Web | 15. dubna 2017 v 17:56 | Reagovat

Pod mojí knižní klasiku patří celkově francouzská literatura. Mám moc ráda spisovatele Victora Huga. Zaujal mě nejen svou knižní tvorbou, ale i jeho životem. Dále mám ráda knížku Janu Eyerovou. Byla to moje první knížka, díky níž jsme se zamilovala do literatury, četby apod. Mým snem je do budoucna (pro mé děti, že bych četla) sehnat všechny knížky od Jules Verne. Uvidíme jestli v české či francouzské verzi, ale každopádně mi jeho tvorba velmi láká. A co by podle mě mělo patřit pod českou knižní klasikou, je Babička od Boženy Němcové. Mám krásné koženkové vydání a s krásnou ilustrací.

3 Bichlička Bichlička | 23. dubna 2017 v 21:25 | Reagovat

[1]: Jani, moc děkuji - vestička vypadá možná složitější, než ve skutečnosti je :-)

[2]: Victor Hugo je nepřekonatelná klasika - zrovna poslouchám audioverzi Muže, který se směje :-) A Babička? To ani nemusím zmiňovat - moje sbírka už má 42 výtisků :-)

4 Eleanor Eleanor | E-mail | Web | 1. května 2017 v 14:39 | Reagovat

Krásný blog! Nejvíce mne láká amerikána a hana :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama