Dětské recenze na podporu českých autorů

7. dubna 2017 v 10:57 |  DĚTSKÉ RECENZE
Dětské recenze máme moc rády (a věřím, že má smysl se dětskou literaturou více zabývat) a dvojnásob milé jsou pro nás knihy, které nám pošlou samotní autoři. Dnes jsme se proto rozhodly ukázat vám dvě takové knížky :-)

O Lucifírkovi

autor: Jan Kameníček
vydal: Verbum novum
rok vydání: 2016

Oficiální anotace: O tom, co se stane, když se malému čertíkovi Lucifírkovi nedaří činit zlo. Nová moderní pohádka spisovatele Jana Kameníčka, která vypráví o hodném Lucifírkovi, který se rozhodl proti svému osudu bojovat a pomáhat lidem.

Pokud se vám video nechce přehrát přímo na blogu, podívejte se na něj ZDE :-)


Maminka říká:
Lucifírek je malý čertík, který nesplňuje ideály pekelníka - je totiž hodný, milý a obětavý. A to se nelíbí strýčkovi, který navštíví Lucifírkovu rodinu. Moralizuje o nutnosti zlobení a škorpení smrtelníků až se malé čertisko rozhodne vydat se do světa, kde se chce naučit zlobit.
Námět knížky vypadá moc zajímavě a samotné vyznění děje je ve své podstatě velmi milé.
Co se týká jazykové stránky, tam už to tak milé není. Bohužel text neplyne nekomplikovaně, jak bych od dětské knížky předpokládala. Některé věty jsou až moc složité a nepochopitelné - sledovala jsem na dcerce, že kolikrát nechápe pointu a musela jsem vysvětlovat a vysvětlovat. A právě v tuhle chvíli si uvědomuji, že se stávám nikoliv předčitatelem, ale spoluautorem - protože musím vkládat doplňující věty, ozřejmovat a jak bylo řečeno, vysvětlovat.
Vedle tohoto největšího nedostatku pak musím zmínit i ne zcela pochopitelnou závěrečnou pointu. Doteď si sama nejsem jistá, jestli jsem záver pochopila správně. Bohužel tyto mouchy kazí můj celkový dojem z knížky.
Navzdory nedostatkům pro nás knížka byla milou jednohubkou na jeden večer.
Celou knihu pak doplňují moderní minimalistické ilustrace, které jsou moc pěknou přidanou hodnotou. Barevnost k dětské literatuře prostě patří a zde byla splněna na výbornou.

Pohádky z tátovy hlavy

autor: Stanislav Chromčák
rok vydání: 2016

Oficiální anotace: Kniha přináší pořádnou dávku rodičovské munice. Obsahuje 37 pohádek pro děvčata i kluky ve věku zhruba 3-7 let.
Pohádek krátkých, které oceníte všude tam, kde se nehodí rozečítat dlouhé příběhy - před spaním, na cestách nebo třeba v čekárně u doktora. Příběhy vycházejí ze skutečných životních situací, dobře skončí a kromě zábavy přinášejí i poučení. Čtením těchto pohádek tak můžete své děti rozvíjet a zároveň získáváte inspiraci k rozhovorům o věcech, na kterých záleží. Kniha je doplněna třiceti sedmi ručně kreslenými ilustracemi.
Pohádky pocházejí od otce tří dětí. Vznikaly nejčastěji při uspávání nebo v situacích, kdy bylo potřeba děti rychle zabavit a zaujmout.

Pokud se vám video nechce přehrát přímo na blogu, podívejte se na něj ZDE :-)


Maminka říká:
Knížka je souborem 37 pohádek, které si vymyslel sám autor během uspávání svých dětí. Kombinuje příběhy pohádkových bytostí spolu se současným světem, anebo přibližuje malým neposedům proč se některé věci dějí tak, jak se dějí. V závěru každého vyprávění je umístěno ponaučení, které by si malé děti měly z příběhu odnést. Z hlediska výchovného je toto velkým plusem a chválihodným činem.
Navzdory plusům je na příbězích patrné, že jsou smyšlené "z jedné vody na čisto" - nejsou sice moc propracované, ale na stranu druhou jsou dětem pochopitelné. Pro mě jako pro maminku předčitatelku však moc zábavné nebyly. Svůj okruh zájemců si určitě najdou, ale já dávám přednost kompaktnějším příběhům s fantazijní zápletkou, která mi zde chyběla.
Bohužel ilustrační stránku knížky nemůžu kvitovat s nadšením - obrázky jsou vyvedeny velmi laicky, po domácku,... A jak jsem psala u předešlé knížky, ilustrace je pro dětskou literaturu polovičkou úspěchu.


Ačkoliv se mé závěry mohou tvářit jako negativní, byly jsme s dcerkami moc rády za námi svěřenou recenzní knížku. Věřím, že knihy se můžou nám subjektivně jevit nějakým způsobem a druhému čtenáři se zalíbí v plné míře - známe to pořekadlo "sto lidí, sto chutí".
A tak děkuji autorům za knížky a držím palce, aby ta další byla ještě lepší. Věřím totiž, že konstruktivní kritika nás posouvá dále :-)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama