Objevuji a inspiruji se: Literární cena Knižního klubu

24. dubna 2017 v 11:02 | Bichlička
Kdepak, nebojte se, nerozhodla jsem se psát knihy ani se snažit o získání prestižních cen (i když představa, jak přebírám pomyslné vavřínové věnce za mé hloupé plky, není vůbec špatná :D ). Jen jsem opět zabrouzdala k oceňovaným českým knihám a stejně jako jsem si udělala seznam knih s cenou Magnesie Litery (celý článek můžete vidět ZDE), rozhodla jsem se vám napsat i o další významné české ceně - Literární ceně Knižního klubu.

Toto ocenění se od roku 1995 uděluje začínajícím autorům a snaží se jim usnadnit vstup na literární scénu. Už jen tento fakt je sám o sobě bohulibý a určitě stojí za to se s oceněnými autory blíže seznámit. Vyčerpávající informace vám jistě poskytne oficiální stránka a mě přináleží vám ukázat jen pár mých favoritů :-)


Směle do toho:
  • 2004 - Václav Křístek: Cesta na poledne
Tato kniha slibuje netradiční pohled na našeho nejznámějšího rybníkáře, Jakuba Krčína z Jelčan. A vy, co mě již nějakou dobu znáte, tak víte, že historická literatura, to je moje parketa :-) Hodnocení této knihy mezi samotnými čtenáři je lehce rozpolcené (v podstatě má hodnocení od 5 hvězdiček až po 1 hvězdičku - viz profil knihy na čbdb.cz)
Ale každá kniha má své odpůrce i zastánce a není nic jednoduššího než si udělat vlastní úsudek (vždyť i současná kniha Únava materiálu je toho dokladem).
  • 2008 - Martin Sichinger: Cukrový klaun
Zde je to s hodnocením ještě zoufalejší, ale stejně mě netradiční námět láká - jižní Čechy, staré opuštěné grafitové šachty a velká tajemství, která se kolem nich odehrávala už od dob druhé světové války.
  • 2010 - David Jan Novotný - Sidra Noach
Vypadá to, že židovství je nevyčerpatelný zdroj - navíc když se spojí s prostředím pražského Josefova a povodní, které autor přirovnává k potopě světa - vznikne ojedinělý kousek. Autor byl za tuto knihu nominován na Magnesii Literu v kategorii Próza. Takže na tom přeci něco být musí :-)
  • 2011 - Taj-ťün Hejzlarová, Josef Hejzlar: Na řece
Anooo!!! Tuto knihu mám připravenou doma na poličce a troufám si tvrdit, že bude první zdolanou (snad....možná....asi....). Kniha je kronikou rodu odehrávající se v několika dobách - během nankingského masakru v letech 1937-1938 až po dobu moderní, řešící běžnější problémy identity a mezigeneračních neshod.
  • za zmínku určitě stojí i již přečtení vítězové - a to Jiří Šulc a jeho úžasná kniha Dva proti Říši (2007) a Hana Androniková se svým Zvukem slunečních hodin (2001) + knížka, kterou už mám zařazenou ve svém výběru knih z Magnesie Litery - Děvčátko, rozdělej ohníček (2005)

Oproti již výše zmiňované ceně Magnesii Liteře je samozřejmě ta "nevýhoda", že zde se jedná o literární prvotiny autorů - mnohdy se tak člověk setká se zajímavým příběhem, ale stále mu něco chybí. Ale to je prostě ona zatíženost prvními pokusy.
Tak či tak určitě stojí za to podporovat nové talenty, číst začínající autory a snažit se jim dodat elán, protože nikdy nevíme, v kom dřímá duch velkého spisovatele :-)

Co si o Literárních cenách Knižního klubu myslíte vy? Slyšeli jste o nich? A četli jste něco z oceňovaných děl?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Šárka Šárka | 28. dubna 2017 v 10:32 | Reagovat

Mám doma v knihovně Na řece, ale zatím jsem nečetla. Také Androniková čeká, ale mám knihu Nebe nemá dno. A po Šmausovi jsem kdysi pokukovala, ale nakonec jsem Děvčátko nepořídila. Tak jsem zvědavá, co na ni řekneš.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama