Rodinní rádci z knižního světa

20. května 2017 v 13:09 | Bichlička |  KNIŽNÍ VYKECÁVAČKA
Jsem maminka, manželka a strážkyně rodinného tepla. Ráda peču, vařím, zavařuju, vyrábím, recykluju a prožívám všední dny nevšedním stylem. Ale zároveň jsem i žena jako každá jiná, a tak si i ráda zarelaxuju, vypěstuju a sem tam i napatlám na obličej (jakože kosmetika, chápejte :D ).
A také vím, že jsou maminky a jiné strážkyně, které tápou nebo chtějí najít směr - a k tomu jsem já našla ty nejlepší průvodce. Tyto tři knížky, které vám chci přesdstavit, jsem povznesla na naše malé rodinné bible (a vůbec to není rouhání :-) ) a přišlo mi fér se o ně s vámi podělit. Věřím, že vám každá z nich může dát kus moudrosti, poučení anebo jiný náhled na prožití rodinné harmonie.
Fanfáry pějte: jsou tu!!!!


1. Rytmus rodiny
podtitul: Objevte pocit zázraku v rytmu ročních období
autor: Amanda Blake Soule, Stephen Soule
vydal: Anag, 2015
odkaz na obchod: ZDE

Tahle knížka je skvělý průvodce napříč celým rokem. Je velmi přehledně členěná na jednotlivé měsíce, kdy na začátku každé kapitoly můžete číst niterné zamyšlení ze strany tatínka a následně i ze strany maminky (oba jsou autoři této super knížky). Tyto krátké fejetony jsou mnohdy plné něhy, ale i humoru. Ukazují, jak zvládat situace s nadhledem a jak se nezatěžovat něčím, co za to nestojí (a to je důležité pro každého utahaného rodiče).
Hned po úvodním slově se pak můžete doslova propracovat (nebo také projíst, probavit, prolelkovat, protvořit,... a spoustu dalších ekvivalentů) celým měsícem. Autoři a rodiče v jednom vám totiž ukáží, co všechno můžete se svými dětmi, ale i samostatně dělat v daném měsící - jak využít zdroje, které jsou pro dané období typické, jak si udělat cestovní brašničky, jak sbírat kamínky a tvořit nich, jak si upéct muffiny ze sezoních bobulí, jak udělat salsu, jak vyrobit krmítko pro ptáčky,......
Nápadů je tu tolik a tolik a hlavně (!!!!!) jsou to aktivity, které stmelí rodinu a udělají z vás jeden celek.
Publikace je tištěná na kvalitním voskovaném papíře, je v ní spousta obrázků a těch nápadů ani nemluvě. Dokonalost!!!


2. Léčba zemí
podtitul: Průvodce výchovou zdravých dětí v nezdravém světě
Autor: Maya Shetreat-Klein, M.D.
vydal: Práh, 2016
odkaz na obchod ZDE

Můj nedávný objev! V dnešní době už je pomalu umění vybrat si tu správnou a hlavně zdravou potravinu. Všechno má své háčky, všechno se dá zkazit a jediné, co člověku zbývá, je číst etikety, hledat země původu a stejně z toho z polovic nebýt moc moudří. Knížka, Léčba zemí, je dílem dětské neuroložky a tudíž člověka erudovaného mluvit o zdraví a rizicích, které mohou mít potraviny na naše tělo a mysl. Kniha mě zaujala hlavně svou čtivostí - i přes to, že je psána zdravotnicí, je velice dobře pochopitelná. Autorka nás postupně seznamuje s největšími "strašáky" v potravinovém řetězci a alergiemi, které mohou vyvolávat. Ale nestaví se striktně za nějaký trend - naopak nám ukazuje na konkrétních příkladech, jak se zdravá potravina díky potravinářskému průmyslu a špatnému zemědělství mohla stát poživatinou téměř toxickou.
Kolikrát totiž není vinou samotného mléka, že v člověku vyvolá alergii na laktozu. Ale to všechno vám lépe vysvětlí autorka.

Tuto knížku bych doporučila nejen rodičům s malými dětmi, ale i lidem, kterým není lhostejné, co jedí. V závěrečných kapitolách se zároveň můžete nechat inspirovat několika recepty, které stojí za pozornost. I přes absenci obrázků se podle mě jedná o jednu z nejlepších knížek ve svém oboru a pro nás se stala nezbytností. Nenechte si jí ujít.

"... Rozhodnout se, že to či ono nebudeme jíst, může člověk pouze v době dostatku. Vyřazení celých skupin potravin ze stravy není dlouhodobě udržitelné. Já proto namísto tohoto redukcionistického přístupu navrhuji pečlivou volbu zdrojů, náležitou přípravu jednotlivých potravin a umírněnou konzumaci."
(s. 163)
A pod tohle se klidně můžu podepsat :-)


3. Bylinky pro děti a maminky
podtitul: Praktické použití rostlin pro rodiny s dětmi od jara do zimy
autor: Magdaléna Staňková-Kröhnová
vydal: Grada, 2009
odkaz na obchod: ZDE

Jestli je nějaké knížka, která mě dokázala skutečně ovlivnit, pak je to tato. Pořídila jsem si jí ve chvíli, kdy se mi narodila Johanka (tj. rok 2012) a od té doby jsem jí přečetla, používala a žila s ní každý měsíc. Podobně jako Rytmus rodiny je řazená podle ročního období. Tentokrát nikoliv po samotných měsících, ale po celcích - Jaro, Léto, Podzim a Zima. Na každé období jsou zde příklady bylinek, ale i jiných plodů (jako třeba maliník, jahodník, jablka, ořechy, semínka slunečnice, lnu,...), které v tu dobu dozrávají a jak se s nimi dá dále pracovat.

Líbí se mi přehlednost, řazení do odstavců a podkapitol, které vás přesně odkáže - co která rostlina obsahuje, jak se dá využít k léčebným účelům a jak v kuchyni, zda je rostlina vhodná pro těhotné nebo kojící maminky a zda je vhodná pro děti. Zároveň obsahuje každá kapitolka i způsob využití a rady, jak zapojit děti do sběru a využívání bylinky (konkrétní případ - kapitola o Růži šípkové nezapomíná na malé parádnice a radí k navlékání šípkových korálků, kapitola o Máku setém obsahuje i nápad na využití prázdných makovic anebo v kapitole o Bazalce pravé apeluje autorka na vytvoření okenní zahrádky pro malé zahradníky).
Knížka je v pevném přebalu (jako jediná z výběru), je plná krásných fotografií a úžasných nápadů. Dá se navíc použít jako malá rodinná přírodní lékarnička :-)


Tak tohle byly tři knížky, které doporučuji všem rodičům, prarodičům, ale i ostatním zájemcům, kterým je blízký život v souladu s přírodou a pěstování krásných mezilidských vztahů. Já osobně si bez těchto knih už svojí knihovnu ani neumím představit a střežím si je jako oko v hlavě!
A co vy? Máte také své rodinné rádce a poklady? Zaujaly vás některé z mých favoritů?
Určitě mi napište i svoje tipy, budu za ně moc moc ráda.

A zase někdy příště,
Veronika Bichlička
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Dominika Dominika | Web | 21. května 2017 v 13:27 | Reagovat

Rytmus rodiny mě hodně zaujal, děkuji i za odkaz....

2 Bichlička Bichlička | 21. května 2017 v 22:42 | Reagovat

[1]: Není vůbec zač ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama