Baletky, Degas, zločin a všechny Dívky z Montmartru

29. června 2017 v 9:50 | BICHLIČKA |  RECENZE KNIH
rok vydání: 2014
vydal: Práh

Anotace: Srdceryvný román odehrávající se během zlaté éry v Paříži, inspirovaný jedním tehdejším obecně známým soudním procesem a skutečným příběhem dívky, jež Edgaru Degasovi stála modelem.
Paříž roku 1878. Sestrám van Goethemovým obrátí náhlá smrt otce život vzhůru nohama. Bez jeho stálého příjmu jsou odkázané jen na skrovný obnos, který si jejich matka vydělá v prádelně. Ta ho však z větší části utopí v absintu, a tak zdá se, že vystěhování z podnájmu je nemine. Pracovních příležitostí je pomálu, a proto je čtrnáctiletá Marie poslána do pařížské opery. Vrhne se do světa baletu a zanedlouho se stává modelem v ateliéru Edgara Degase, který její podobu navždy zvěční v sošce Malé čtrnáctileté tanečnice. Román Dívky z Montmartru je příběhem pozoruhodných sester, které se řízením osudu stanou téměř bezbrannými vůči temným svodům "civilizované společnosti".


Prostředí kulturní Paříže, malíři a divadlo mě vždycky lákaly - a když se vše spojí v jednom románu, pak se můj sen dá proměnit v osahatelnou skutečnost.
Kniha Dívky z Montmartru vypráví příběh tří sester - Antoinette, Marie a Charlotte, které se po smrti otce a alkoholových eskapádách své matky musí postavit na vlastní nohy a postarat se o přežití. Nejstarší Antoinette je rázná a prostořeká, a tak se dlouho v pozici baletky neudrží. To Marie se svou přičinlivou a tvárnou povahou lépe hodí do sboru malých "krysiček" (v podstatě baletek, které hrají křoví v pozadí velkých div). Problém vyvstane, když se Antoinette zamiluje a aby toho nebylo málo zamiluje se (jak jinak) do pěkného lumpa... Ani příjmy z baletních vystoupení, stání modelem pro velkého malíře Degase nestačí, a tak se Antoinette nechává pohltit i jinými způsoby výdělku. Jo, nebyla to lehká doba.

Dost už o ději, pojďme se podívat na formu :-) Příběh je střídavě vyprávěn ze dvou pohledů - na jedné straně sledujeme dění pohledem Antoinette, která se seznamuje s Emilem, zabředává hlouběji a hlouběji do svého "sociálně" závislého stavu a odcizuje se sestrám. A pak je tu pohled obětavé Marie, která vyvažuje drsné prostředí krčem, divadelních kůlniček a nevěstinců. Marie totiž stále doufá v lepší život a chce se k němu vypracovat vlastní silou a pílí. V jejím příběhu se tak můžeme setkat i s malířek baletek a divadelního světa - s Edgarem Degasem. Ten si Marii zvolí jako svou modelku a přenese nás tak do světa barev, terpentýnu a umění. A nesmím zapomenout ani na divadlo a nově uváděnou hru - Zabiják od Emile Zoly, protože celý její děj hraje důležitou roly v utváření povahy mladičké Marie.

Interní vyprávění dvou sester je pak volně prokládáno novinovými články z Figara a je jen na čtenáři, zda je bude brát jako dobové relikvie. Pravdou totiž zůstává, že autorka vzala skutečný tehdejší proces otřásající Paříží a mistrně ho zkombinovala s osudem malých žen na okraji pařížské společnosti.


Spojením těchto aspektů pak vytvořila mistrný sociálně-umělecký portrét tehdejší francouzské metropole a dokázala sugestivně vylíčit nesmrtelnou sílu lásky, naivity a krutosti. Knížka Dívky z Montmartru mě velice oslovila a přes poklidnější počátky dokázala vygradovat ve strhující závěr.
Tuhle knížku si rozhodně přečtětě pokud milujete Paříž, umění, skutečné příběhy anebo prostě jen dobré čtení.
Protože tahle knížka za to stojí. A protože tahle knížka je skvost, který jsem našla v Levných knihách :-)

Děkuji Nakladatelství Práh za její vydání :-)
A co vy? Pustíte se do ní?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 rainorchid rainorchid | Web | 29. června 2017 v 13:06 | Reagovat

Veľmi pekná recenzia :)
A pobavil ma ten koniec s Levnými knihami :D

2 Šárka Šárka | Web | 29. června 2017 v 16:30 | Reagovat

Taky jsem ji v LK popadla, přestože vůbec nevím, kdy se k ní dostanu. Ale je doma, to je hlavní, řekl sysel :)))

3 Bichlička Bichlička | 30. června 2017 v 8:27 | Reagovat

[1]: Mě poslední dobou Levné knihy velmi příjemně překvapují :D Mají tam takové skvosty a za pár kaček :D

4 Bichlička Bichlička | 30. června 2017 v 8:27 | Reagovat

[2]: Tak to je u mě docela běžný fakt - nadchnu se, popadnu, ale kdy se ke knize dostanu, to netuším :D :D ale u téhle mi to nedalo a dala jsem si jí hned

5 Verča Verča | 30. června 2017 v 11:39 | Reagovat

To zní velice hezky Verunko

6 Jana Jana | 13. srpna 2017 v 14:17 | Reagovat

Ahoj Verunko :-) I ja na tento skvost narazila v LK, a jsem rada,ze tichounke naseptavani v me hlave"ber to, to bude dobre" mne nezklamalo. Prave ji mam rozectenou a nemohu se od ni odtrhnout, ale zaroven si ji jeste chci uzit, nez ji doctu :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama