Naše Elba - dojmy z cest

27. června 2017 v 15:54 | BICHLIČKA |  KNIŽNÍ VYKECÁVAČKA
Ahoj,
hlásím se opět z Čech a ačkoliv jsem si vědomá, že tento článek nebude o knihách, tak se přeci jen chci podělit o pár dojmů a pojmů z naší cesty po Elbě (a na Elbu).

Prázdniny začínají a my už máme dovolenou za sebou. Ale pokud se někdy budete rozhodovat kam za odpočinkem - pak zvolte Elbu. Nejsou tu moře fotekchtivých turistů, nepotkáte Japonce na každém kroku a i když to je někdy k vzteku - na pláži se nepovalují dvousetkilové Němky, ale povětšinou jen štíhlé Italky a pár vypasených Češek (ano, třeba já :D ). Elba je ostrůvek kousek od pevninské Itálie, najdete jí kousek jižně od Pisy a asi každému se při vyslovení jejího jména vybaví nejznámější nedobrovolný obyvatel - Napoleon Bonaparte.

"Napík" pobýval na ostrově skoro 10 měsícu od května 1814 do března 1815 a pak se tolik přesytil poklidné atmosféry, že opět prchnul. Ano, přátelé, přiznám se, že kdybych tu měla být deset měsíců, tak zdrhnu také. Týdenní dovolená mi tu plně stačila, protože ostrůvek je skutečně malý, hornatý (promiň, autíčko naše, že jsme tě tak trápili), tropický a na památky skoupí. I tak ale - pokud hledáte vyloženě aktivní relax, nešlápnete vedle.

A teď pár útržkovitých dojmů:
  • doprava - Italové jsou známí svým temperamentem a ten se odráží i ve způsobu, jakým řídí auta. Předepsanou rychlost tu většinou dodržují jen turisté, blinkry se používají velmi sporadicky a předjíždění v serpentinách je na denním pořádku. Skoro to někdy vypadá, že si Elbané neváží života, když vás bez blinkru, s použitím klaksonu, začne v ostré zatáčce předjíždět dodávka, protože jí přijde, že třicítka je tu vážně jen na parádu. Takže v autě jen se zatajeným dechem a horoucí modlitbou, za to ale kamkoliv si zamanete :-)
  • cesty - zůstaneme chvilku ještě u aut. Silnice na Elbě jsou krkolomné, chvílemi šplháte na jedničku po prašné kamenité kozí cestičce a pak uděláte obrat přes vrchol a málem upražíte brzdy a utočítě volant. Takže hned beru zpět, že na Elbě nezažijete adrenalinové zážitky. Jízda vlastním autem tu má své výhody, ale i nesporná nebezpečí (obzvlášť když si na mapě najdete krásnou opuštěnou plážičku a zjistíte, že cesta k ní je vážně jak stezička pro pasáčky ovcí)
  • třídíme odpad - z tohohle faktu jsem byla velmi příjemně překvapená. Koše na třízený odpad tu byly všude - na pláži, před restauracemi, u obchodů, u obytných domů. A hlavně - Italové tu skutečně třídí. Kolikrát jsem je viděla stát u kontejnerů s jednou taškou odpadků, jak poctivě berou každý kus novin do ruky a roztřizují. Ale jen malá věcná - barvy kontejnerů tu mají trochu pomotané - takže SKLO zelená (sedí), PAPÍR žlutá (pozor, pozor), PLAST modrá (pozor, pozor), KOMUNÁL šedivá a ORGANICO hnědá (sedí).
  • italština a angličtina - ach ty jazykové bariéry. Když jsme byli v Římě, nebyl problém se téměř kdekoliv domluvit anglicky - jinak je tomu však na Elbě. Ačkoliv tu turisti nejsou ničím zvláštním, italština tu prostě frčí.
Ukázka dialogu v restauraci:
JÁ - Buon giorno, do you speak English?
ČÍŠNICE - No, no - Italiano.
JÁ - Aha, tak my si dáme pizzu quatro formaggi.
ČÍŠNICE - vychrlí změt italských slov, ve kterých postřehnu jen slůvka formaggi (sýr) a si (ano)
JÁ - Si, tak tu si dám.

Ponaučení? Když se mnou Ital nemluví anglicky, mluvím na něj česky a v průměru jedno z dvaceti slov proložím italštinou (tzn. slůvka jako si, no, perfavore, conto,....) :D :D :D

A teď už snad jen pár fotek, ale předem říkám - nejsem fotograficky moc zdatná a foťák jsem většinou nechávala doma (takže foceno mobilem, já barbar).
A samozřejmě vás neochudím ani o video:

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Simona Simona | Web | 28. června 2017 v 16:43 | Reagovat

Nádhera, moc pěkný a zajímavý povídání. A ta voda, ta by mě úplně naladila na vykoupání...

2 Šárka Šárka | Web | 29. června 2017 v 16:32 | Reagovat

Vypadá to tam krásně podle foteček :)

3 Bichlička Bichlička | 30. června 2017 v 8:25 | Reagovat

[1]: Děkuji moc, voda byla skutečně osvěžující v tom děsným vedru.

[2]: Šáry, je to milý ospalý ostrůvek :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama