O Kafkovi ze všech stran

24. srpna 2017 v 15:42 | Bichlička |  RECENZE KNIH
autor: Radek Malý, Renáta Fučíková
rok vydání: 2017
vydal: Práh

Oficiální anotace: Výpravná kniha o nejslavnějším pražském rodákovi Franzi Kafkovi přibližuje jeho život a dílo všem, kdo chtějí podrobněji poznat jeho svět. Ožívá v ní svět pražské německy psané literatury, svět jeho zájmů, rodiny a přátel a také svět prazvláštních příběhů, nad kterými si dodnes lámou hlavu čtenáři i odborníci na slovo vzatí. Autorem textu je dvojnásobný držitel ocenění Magnesia Litera, básník, překladatel a germanista Radek Malý. Ilustrace vytvořila Renáta Fučíková, přední česká ilustrátorka a držitelka řady tuzemských i zahraničních cen.


Přiznejte se - kdo nezná Franze Kafku? Nikdo? Vážně? No není se čemu divit - Franz na nás totiž kouká zpoza každého koutku - je na instagramech slavných blogerů, jeho busty, muzea a významná místa, která navštívil, jsou roztoušená po všech koutech republiky (a nejen zde).
Ale kdo byl vlastně on sám jako člověk. Jaký měl život a kam ho osud zavál coby muže, potenciálního manžela a syna?
Sama za sebe se přiznám, že nejsem úplný nadšenec děl Franze Kafky, a možná proto se mi nechtělo sahat po dlouhých monografiích o autorovi. Chtěla jsem ale něco krátkého, svěžího a zároveň obsažného. Něco, co by mi otevřelo oči a dalo nahlédnout, že Franz Kafka nebyl jen deprimovaný člověk, věčný pesimista, temný filosof a dosud nepochopený myslitel. Chtěla jsem knihu, která mi ukáže tohoto spisovatele i zpohledu běžného člověka a pomůže mi tak pochopit jeho pohnutky k chování a jednání.
A našla jsem jí? Co myslíte - jistě že ano!!!

Nakladatelství Práh vydalo skvost, který je stravitelný a naučný zároveň. Franz Kafka je tu představován zejména ve své veskrze lidské podobě - od narození, mládí strávené po boku sester až přes neuspokojivý pracovní proces, který byl nucen vykonávat na úkor své milované spisovatelské dráhy. Od této chvíle jsem začala na autora nahlížet z jiného úhlu pohledu. Líbí se mi, když vám některá kniha dá více než jen "obyčejný" příběh, ale zároveň vám nabídne i osud skutečného muže.Po grafické stránce se knihy ujala veleúspěšná (a mnou veleopěvovaná) Renáta Fučíková, kterou můžete znát z ilustrační tvorby pro knihy Praha v srdci nebo Shakespeare. Její strohý černobílý styl se perfektně hodí k vykreslení povahy zádumčivého spisovatele.
Radek Malý pak coby autor textové stránky knihy dokázal vypíchnout důležité okamžiky života tohoto velikána a podat je výstižně, bez omáčky, stručně a jasně.
Myslím si, že tato kniha by měla být čtena nejen milovníky Franze Kafky, ale i pro rozšíření si kulturního povědomí. Dokážu si představit, že by mohla být zavedena i do školní četby nebo pro přípravu na maturitní zkoušky. Součástí knihy jsou totiž i výňatky ze skutečných autorových děl anebo rovnou shrnutí děje konkrétního Kafkova textu (románu, povídky,...)

Svým rozsahem je kniha skutečnou jednohubkou, kterou i nečtenář může přečíst během jednoho dne. A proto všem směle doporučuji - touto knížkou neuděláte krok vedle :-)

Děkuji Nakladatelství Práh za neustálé rozšiřování mých obzorů <3
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Mafalda Mafalda | E-mail | Web | 26. srpna 2017 v 15:08 | Reagovat

U Kafky hodně záleží na díle. Třeba Proměna nebo Proces byla díla, která mě docela bavila. Naproti tomu Zámek jsem nikdy nebyla schopná dočíst. Ale měla jsem o něm prezentaci (a to přímo pro autora této knihy, jelikož je to jeden z mých vyučujících na VŠ), takže jsem se o něm dozvěděla hodně.
A moje nejlepší kamarádka Kafku zbožňuje, takže jí kupuju knihy o Kafkovi běžně, takže díky za tip :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama