Mramor a plátno - Michelangelo a Leonardo

12. září 2017 v 11:16 | BICHLIČKA |  RECENZE KNIH

autor: Stephanie Storey
vydal: Knižní klub
rok vydání: 2017

Oficiální anotace: Příběh je zasazen do renesanční itálie a popisuje dnes téměř zapomenutou rivalitu mezi dvěma největšími umělci své doby - Leonardem da Vinci a Michelangelem Buonarroti. Zatímco Leonardo již zažil téměř vše, od uznání davů po válečnou vřavu, a nyní zoufale hledá novou múzu, Michelangelo je naopak mladý, bez úcty ke starým mistrům, zoufale toužící proslavit se vlastními silami. Jejich setkání změní svět.

Itálie, renesance a dva nejznámnější umělci své doby - Michelangelo Buonarroti a Leonardo da Vinci. Děj románu nás zavede do období, kdy oba velikání tvořili svá nejznámnější díla - Michelangelo sochal Davida, zatímco Leonardo se hroužil do bezedných očí Mony Lisy a jejího tajemného úsměvu.

Autorka pojala celý román v příjemném beletristickém stylu - s jednoduchým jazykem, který vtáhne do děje a s ošperkovanými charaktery hlavních hrdinů. Leonardo da Vinci coby úspěšný padesátník oplývá i mnohými negativními vlastnostmi - tak třeba je docela ješitný a závistivý, není vůbec vzorem rozeného stoického génia, za kterého je často považován, a ani se neblíží popisu bláznivého "vědátora". Je svůj, ale ne vždy v tom pozitivním slova smyslu.
Michelangelo je na druhou stranu mladým mužem plným elánu, nesporného talentu a až nezdravého zápalu pro umění. Často se potýká s problémem vnímání času ve chvíli, kdy pracuje na mistrovském díle.

Jak si dokážete jistě představit, když se střetnou tyto dvě svérázné postavy, musí to být velká rána. A taky ano. Stephanie Storey popisuje umělecké soupeření, které přerůstá v osobní nechuť. A poodhaluje oponu do soukromého života obou velikánů, kteří neměli na růžích ustláno.

Textové členění knížky dodává ději spád - střídají se kratší kapitoly o Leonardovi a kratší kapitoly o Michelangelovi a vše je navíc chronologicky řazené.


Takže co dodat? Pokud máte rádi knížky o historii a o umění (protože já mám ráda obojí a autorka věděla, jak mi udělat radost :-) ), rozhodně si nenechte Mramor a plátno ujít. Je to knížka, která se čte skoro sama, i přes to, že dějově neobsahuje nečekané zvraty a vy už dopředu víte, že Michelangelo svého Davida skutečně dokončí. I tak mi kniha dokázala dát hodně - nejen náhled do zákulisí tvorby, ale i touhu po vlastním uměleckém počinu. A toho si na knize dokážu vážit dvojnásob - když vás samotný popis nějaké aktivity vyburcuje k tomu, abyste zasedli a sami něco vytvořili.

Tak tvorbě vstříc a knížku si určitě přečtěte.
Děkuji Megaknihám za krásný recenzní výtisk.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Verča Verča | 13. září 2017 v 6:44 | Reagovat

English is easy language..:-))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama