Životopisné knihy o velkých ženách historie

29. listopadu 2017 v 11:50 | Bichlička |  RECENZE KNIH
Je podzim - možná posledních pár dní, kdy si houvědomujeme, protože pak už začne ten velký shon - cukroví, úklid, ale hlavně rodina, dárečky a rozzářená očka pod stromkem. Ale teď jsou ještě poslední dny, kdy si můžeme říct - je podzim a na podzim, když se setmí, je ten nejlepší čas, vytáhnout knihu a číst, číst a číst. A proč ne třeba knížky, které jsou zároveň o skutečných postavách. O ženách, které žily před staletími, ale stále oslovují sta tisíce lidí na Zemi.
A tak jsem vybrala tři knížky, které jsem v poslední době četla a chtěla bych vám je doporučit.
Pojďme na ně:

1. Jana z Arku - Proměněný život

Nakladatelství Práh vydalo knihu o mé oblíbené postavě z dějin (i když mě je stále bližší pojmenování Johanka a nikoliv Jana). Kniha shrnuje dosavadní poznatky o životě velké vizionářky a bojovnice francouzských dějin. Můžu směle prohlásit, že tady se toho dozvíte nejvíce - nejvíce faktů, zamyšlení, ale i porovnání, co by, kdyby. Knížka je obsáhlým vyprávěním o podstatě významu Johanky z Arku pro vývoj stoleté války. Zároveň vám ji podá v teologickém rozměru a vy si najednou uvědomíte, jak všedně jste jí doposud brali, ačkoliv to, co udělala rozhodně nebylo běžnou záležitostí.
Díky této knize jsem si poopravila náhled na tuto hrdinku a smekám před ní ještě více, než dosavad (a to je co říct).
Knihu Jana z Arku - Proměněný život určitě doporučuji hloubavějším povahám, kteří se nebojí těžšího textu i nebeletristického podání. Stojí za to - a pozor, i pro muže!


2. Marie Stuartovna

Touto knihou se dostáváme nejen do historie spolu s hlavní postavou, ale zároveň i do historie vydavatelské - není to totiž žádná knižní novinka a hledat jí můžete spíše po anticích, ale vyplatí se to.
Postava Marie Stuartovny pro mě byla vždy trochu zamlžená její slavnější sestřenkou, Alžbětou I. A právě tento román z pera Stefana Zweiga mi pomohl poodhrnout oponu nevědění. Marie Stuartovna měla i přes svůj tragický konec velmi naplněný život. Její biografie vám odhalí soukromí této velké ženy, vladařské postavení i lehký náznak psychologického rozboru. Nejedná se opět o beletristické dílo (ačkoliv naproti Janě z Arku je značně odlehčenější a mnohem méně odborná).
Určitě knihu doporučuji především zájemcům o anglickou historii, o období Tudorovců a pro rozšíření obzorů.

3. Kateřina Aragonská: Pravá královna

První díl zamýšlené série o šesti královnách Jindřicha VIII. Kateřina Aragonská byla španělskou princeznou a první ženou věhlasného Tudorovce. To její osud odstartoval vznik anglikánské církve, odtržení Anglie od "Říma" a Jindřichův hon za dalšími ženami a syny.
Z celého výběru knih je tato jediná formou klasického románu, a tak obsahuje přímé řeči, rozhovory, myšlenky hlavních postav i spekulace. Kniha se zaměřuje skutečně jen na postavu Kateřiny Aragonské, a tak může navnadit i na žhavou novinku (a druhý díl ze série) - Annu Boleynovou.
Určitě doporučuji všem, aby s touto sérií začali. Jindřich VIII. je velice kontroverzní postava anglických dějin, která je často reprodukována a odkazována, a tak není od věci se seznámit beletristickou formou s jeho ženami a s ním samotným. Sérii vydává Nakladatelství BB art.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Andrea V. Andrea V. | E-mail | Web | 29. listopadu 2017 v 17:00 | Reagovat

Zajímavý výběr knížek. Já měla ohledně Marie Stuartovny koupeného něco od Philippy Gregory, ale moc mě to nezaujalo svojí formou ...

2 Bichlička Bichlička | 3. prosince 2017 v 18:56 | Reagovat

[1]: Od Philippy Gregory mám doma knížku Zkrocená královna, tak jsem na to zvědavá. Zatím jsem od ní totiž nic nečetla.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama