Recenze: Oprawme se - a pokud možno stravou

27. prosince 2017 v 14:56 | Bichlička |  RECENZE KNIH
autor: Stanislav Skřička
vydal: Nakladatelství Stanislav Skřička
rok vydání: 2017

Úryvky z oficiální anotace: Kniha je napsána podle scénáře dokumentu točeného s předními odborníky z ozdravných institutů a univerzit na americkém kontinentu.
Je v ní srozumitelně vysvětleno, jak funguje výživa a co v těle dokážou vlastní ozdravné procesy. Sporné věci a mýty ve stravě se řeší návštěvou pravěku, kde se vždy nachází ta správná odpověď.Kromě banálních rad, jak zhubnout s plným žaludkem, jak nemít zubní kazy a jak si prodloužit život, se dozvíme nejen, jak se dá snadno vyléčit astma, alergie či atopický ekzém, ale také těžší kalibr: epilepsie, autismus, syndrom vyhoření, neplodnost a dokonce i rakovina.

Knihy o zdravé stravě jsou u nás docela frekventované. Mám sama za sebe pocit, že se o zdravější jídelníček (nejen) svých dětí aktivně starám a snažím se pro něj udělat maximum. A tak mě i knížka Oprawme se nemohla minout.
Co si o ní ale skutečně myslím?

Stanislav Skřička se rozhodl sepsat své vědomosti i zkušenosti s živou enzymatickou stravou, které ve své podstatě jsou logické a shodují se i s mým přesvědčením. Ale i přes to - ne vždy.
Chcete žít zdravě? Dávat svému tělu co nejvíce živin? Pak začněte konzumovat potravu (samozřejmě jen vybrané druhy) v syrovém, tepelně neopracovaném stavu. A hlavně uvažujte i nad kvalitou a způsobem jakým jídlo zkonzumujete.
Asi v této větě bych shrnula poselství knihy. Ačkoliv jsem si vědoma toho, že je to hooodně hooodně zjednodušené.
Na autorovi samotném se mi líbí, že si umí udělat legraci sám ze sebe a často svůj jídelníček označuje jako "králičí stravu". Vtipné - obzvlášť, když to tak přišlo i mě samotné :D Ale další plus je, že vás nikdo nenutí k tomu, abyste ihned museli mít pocit, že musíte přejít na celo raw stavu - vše jíst v čerstvém stavu, zapomenout na vaření, nedej bůh na pečení,... Řekněme si totiž upřímně - tohle není cesta, kterou bych se chtěla dát. Obzvlášť když vás v tomto nepodporuje celá rodina.

Věřím tomu, že kniha Oprawme se, má leccos co předat, ale bohužel mi mnohdy přišla přehraná. Strava může velkou měrou ovlivnit celkový stav organismu i psychiky, ale vyléčit rakovinu? Správnou skladbou jídelníčku snad předejít vzniku rakovinného bujení - to ano, ale vyléčit už započatou nemoc? Kdyby to tak bylo, nebyla by už každá nemoc předem odsouzena k zániku?
Asi jsem dost názorně poukázala na to, že skalní příznivec nebudu, ale podívejme se i tak na knihu blíže.

V několika kapitolách se zde můžete dozvědět, jak si složit jídelníček, ale hlavně proč si ho poskládat právě tím způsobem. Stanislav Skřička zároveň poukazuje na to, že všichni nemusí hned a okamžitě začít jíst čistě raw, ale zařadit jen několik enzymatických chodů (skvělé řešení).
Jak správně pít, jak si připravit čerstvou zeleninovou nebo ovocnou šťávu, jak si předpřipravit o "oživit" semínka, co má která pochutina v sobě obsaženého a jak to vše využít ke svému dobru. projdeme se skutečně krok za krokem po celé velké alchymii živé stravy a rovněž se na konci knihy můžeme nechat inspirovat konkrétními jídelníčky.

I když jsem vám tedy v průběhu recenze ukázala, že ne se vším souhlasím, můžu říct, že několik prvků z knihy jsem už nyní zařadila do našeho jídelníčku (jako třeba pít před jídlem, voda s citronem po ránu, několik svačinek z čerstvé stravy). Nemusíme se přeci každou knihou nechat hned ztrhnout a ihned překopat svůj dosavadní život. Ale i malé krůčky vpřed se počítají.

Aspekt, který se mi v knížce ale skutečně nelíbil, jsou ilustrace. Bohužel mi přišly hodně podobné rodokapsům a vzhledem k tomu, že mě tenhle trend úplně minul, nemůžu říct nic víc než - ne-e.

Závěrem: Kniha Oprawme se shrnuje dosavadní poznatky o živé stravě samotného autora. Můžete se jí nechat v lecčems inspirovat, zařadit enzymatické chody nebo se naučit skutečně využít čerstvou stravu pro své zdraví. Ale skrz tuto knížku se můžete ponořit i do skutečné přerody svého životního stylu - několik závěrečných stran je totiž věnováno autentickým výpovědím lidí, kteří se začali touto stravou blíže zabývat a "léčit".
Rozhodně vám kniha může leccos dát, a tak nemůžu než doporučit, ale nechat si přes to prostor pro svojí svobodnou volbu a názor.

Děkuji za poskytnutí recenzního výtisku eshopu Megaknihy.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama