Tajná dcera - indické překvapení hned na začátku roku

3. února 2018 v 14:30 | Bichlička |  RECENZE KNIH
autor: Shilpi Somaya Gowda
vydal: Práh
rok vydání: 2012

Oficiální anotace: Život doktorky Somer se odvíjí přímo ideálně:
Právě se vdala a zahájila lékařskou kariéru v San Francisku. Pak ale přijde rána z čistého nebe - dozví se, že nikdy nemůže mít vlastní děti. A ve stejném roce se v Indii chudá matka Kavita rozhodne zachránit novorozenou dceru před jistou smrtí tím, že ji odloží do sirotčince. Ten krok ji bude pronásledovat až do konce života a ovlivní nejen její osud, ale i osud ženy na opačném konci světa. Somer s manželem adoptují Ašu z bombajského sirotčince. Aša prožije ve Státech šťastné dětství, přesto však pátrá po svých indických kořenech i po tom, proč ji biologičtí rodiče odložili. Nakonec dospěje ke smíření s oběma protichůdnými světy, do kterých patří.
Román Tajná dcera ukazuje nevyzpytatelné cesty osudu i dalekosáhlé důsledky, jež má každé naše rozhodnutí pro nás i naše rodiny, včetně neporazitelné síly lásky ve všech jejích podobách.


Bude to už skoro rok, co jsem objevila autorku Shilpi Somayu Gowdu prostřednictvím knihy Zlatý syn. A kdo mě sleduje už déle, tak ví, že jsem byla velmi velmi nadšená. A zároveň odhodlaná a přesvědčená, že se brzy pustím i do její literární prvotiny - Tajná dcera.

Pokud jsem nad Zlatým synem jásala a označovala ho jako jeden z nejlepších literárních počinů, které jsem kdy četla, netušila jsem, že autorka už vydala knihu, která Zlatého syna přesahuje.
Ano - a je to tak!
Tajná dcera je paralelním příběhem dvou žen v odlišných kulturách, které spojuje jediné - mateřství. Jedné ženě je přirozené mateřství odpíráno, zatímco druhá trpí kvůli tradici a upřednostňování mužského potomstva. A tak se stane, že Somer, lékařka žijící v Americe, adoptuje malou indickou holčičku, kterou zoufalá Kavita, indická žena stíhaná kulturním tlakem, odložila do sirotčince.

Příběh dvou žen a jedné dcery je dojemným líčením o osudech, které se protnou v osobě malé Ašy. Dívenka vyrůstá v bezstarostném multikulturním prostředí San Francisca, ale je si stále vědomá své identity. A jak silná může být touha poznat své skutečné biologické rodiče?


Kniha mě nesmírně nadchla nejen samotným příběhem, ale i věrným a dokonalým popisem indické kultury (přiznám se, že osudy Kavity mě bavily o trochu víc, než ustrašený život Somer). Poprvé v životě jsem se dokonce na popud této knížky rozhodla jít navštívit indickou restauraci a ochutnat na vlastní kůži kousek Indie. Navíc jsem byla natolik pohlcena atmosférou, že jsem si vyhledávala i obrázky, znázorňující tradiční oblečení indických žen (abych přeci věděla, o čem autorka píše, že?). Prostě a jednoduše - pokud existuje kniha, která mě dokázala vtáhnout, uchvátit, ovlivnit a nasměrovat k novým poznatků a zážitkům, pak je to Tajná dcera.

Kniha je vystavena formou střídajících se pohledů na osud Somer a na druhé straně na sledování nelehkého života Kavity. Postupem děje, ale zasahuje do vyprávění i několik dalších postav, které prohlubují děj a dodávají mu na plastičnosti - je jedno zda je to líčení Someřina manžela Krišnana, pohled Kavitina syna Vidžaje nebo myšlenky samotné dcery Ašy - všechny kapitoly jsou spolu krásně svázány a korespondují jedna s druhou. Nikde nevzniká pnutí, a tak máte pocit, že musíte jen číst a číst, protože na konci každé jednotlivé kapitoly vyvstávají otázky, nutící vás pokračovat.

Sama za sebe jsem neskutečně ráda, že jsem si jí mohla přečíst a totéž doporučuji i vám všem. Určitě neuděláte chybu.
A pokud nad ní jen trochu uvažujete, jděte do toho - moc děkuji Nakladatelství Práh za tak skvělý příběh.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 stories-of-a-chaotic-mind stories-of-a-chaotic-mind | Web | 4. února 2018 v 11:05 | Reagovat

To vypadá dost zajímavě

2 Bichlička Bichlička | 4. února 2018 v 14:23 | Reagovat

[1]: je to ještě mnohem lepší, než jsem já sama schopná slovně vyjádřit 😊 moc doporučuji k přečtení

3 stories-of-a-chaotic-mind stories-of-a-chaotic-mind | Web | 9. února 2018 v 15:52 | Reagovat

[2]: Možná přečtu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama