New Yorkem jako malou vesničkou až na Zlatý vrch

11. března 2018 v 11:15 |  RECENZE KNIH

autor: Francis Spufford
vydal: Vyšehrad
rok vydání: 2017

Oficiální anotace: Rok 1746. Do New Yorku, tehdy malého obchodního přístavu se sedmi tisíci obyvateli ve vzdálené Americe, přijíždí mladý Angličan Richard Smith se směnkou na závratnou částku 1000 liber ve zlatě, k vyplacení jistou firmou do 60 dnů. Nikdo netuší, jaké je jeho poslání a jak hodlá peníze použít. Ve městě se nic neutají a zpráva o závratně bohatém cizinci se rozšíří rychlostí blesku. Je bedlivě sledován místními vysokými politiky, zejména lstivým a všeho schopným nejvyšším soudcem De Lanceyem, který kolonii ovládá. Přichází Smith jako podvodník, tajný posel, či jako prodloužená ruka anglického krále? Román britského spisovatele Francise Spufforda barvitě popisuje tehdejší New York, bravurně vykresluje jeho ráz, atmosféru a obyvatele - směsici anglických a holandských přistěhovalců, otroků, kolonistů i Indiánů s jejich tradicemi, rozdílnými povahami a také dravostí.


Richard Smith je mladý, tajemný a trochu nerozhodný Angličan. Není tedy divu, že když přijede do New Yorku se směnkou na nebývale vysokou sumu, vyvolá vlnu zděšení, rozpaků a možná i nečekaných citů. Náš hlavní hrdina totiž odmítá komukoliv svěřit, co hodlá s onou částkou podnikat, a to se v obchodní osadě přeci nedělá. A tak začíná kolotoč plný nedorozumnění, tragických konců i zlomených srdcí.

Román Zlatý vrch mě zaujal svojí koloniální atmosférou i barvitým popisem jednotlivých vrstev společnosti v počátcích velkého New Yorku. Hlavní hrdina není ryze pozitivní osobností a ani sám čtenář nedokáže odhadnout, na co vlastně Smith potřebuje tolik peněz a co s nimi hodlá podniknout. Vedle jeho snahy o proplacení směnky se na stránkách knihy setkáme i se snahami milostnými. Jedna z dcer tamní smetánky, Tabita, totiž dokáže svou velmi netradiční povahou okouzlit i Richarda Smithe. O to víc člověka zarazí vyústění jejich romance.

Kniha má velmi poklidný ráz a ačkoliv líčí tragické okolnosti, zachovává si stále vypravěčský styl. Tato skutečnost mi možná na Zlatém vrchu vadila nejvíce - nedokázala ve mě vzbudit silnější emoce. Všechno se stále neslo v jedné lince a nedokázalo povznést gradující děj. S odstupem několika dní po přečtení vnímám potenciál děje, který ale po jazykové stránce nebyl využit (bohužel).

I přes určitá negativa, ale dokázal text navodit velmi příjemnou atmosféru. Měla jsem pocit, že vidím projíždět bryčky, obsluhovat livrejované černé otroky a k snídani bych si nejraději dala pár čerstvě upečených rohlíků s bílou kávou.

Závěrem: pro všechny nadšence a milovníky staré koloniální Ameriky by tato knížka měla být metou. Čte se příjemně, jazyk je i přes to košatý a neotřelý, děj je plný zvratů, ale čtenář by neměl očekávat průlomovou literaturu, která vám na závěr vyrazí dech. Závěr jako takový byl pro mě také zklamáním - nedotažený, jen lehce nastíněný a rychle useknutý. Škoda.
Pokud si ale chcete přečíst knihu, u které budete jen relaxovat a dočtete se něco o atmosféře New Yorku 18. století, pak rozhodně sáhněte po Zlatém vrchu.

Za knížku moc děkuji e-shopu Megaknihy.cz a knížku si můžete sehnat třeba právě u nich.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 K. K. K. K. | Web | 11. března 2018 v 13:50 | Reagovat

Tak tahle kniha mě opravdu zaujala. Mám ráda historické knihy a prostředí koloniální Ameriky zní opravdu zajímavě. Díky za recenzi :)

2 Bichlička Bichlička | 12. března 2018 v 20:42 | Reagovat

[1]: Nemáš zač :-) věřím, že se bude líbit

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama