Strom života, který vám proroste k srdci

2. března 2018 v 11:23 | Bichlička |  RECENZE KNIH
autor: Ivana Špičková
rok vydání: 2017
vydal: Millenium publishing

Oficiální anotace: Strom života je zatím nejrozsáhlejší historický román spisovatelky Ivany Špičkové. Autorka se ve svém díle věnuje několika postavám, které jsou zajímavě vykresleny a prezentovány. Ovšem náboj vynikajícího románu je vtom, že se nevěnuje jenom jejich lidskému příběhu, ale i jejich vzájemné interakce a náboji společných vztahů, které se v průběhu času mění. Historicky je román zasazen do 1. st. p.n.l. (cca roky 50) a věnuje se stále tajemným Keltům. Román se mohl klidně odehrát třeba i někde u nás…


Keltové, století před naším letopočtem, láska, boje o moc, intriky a všeobjímající napětí. Takhle se dá shrnout úžasný historický román z pera nadané současné autorky - Ivany Špičkové. A protože jsme na mém vlastním prostoru, dovolím si tvrdit, že Ivana Špičková je nejnadanější autorkou historických románů současnosti vůbec a pro mě osobně Bernardem Cornwellem v sukni. Ano, až tak se mi její knihy líbí.

Strom života je zasazen do neklidného období bojů o moc a vládní nestability mezi kmenovými vůdci, ale i v samotné římské říši. Tektoságové a Volkové se rozhodnou stvrdit smír na velké hostině, ale touha po vládnutí svede Tektoságy ke zradě. Dva hlavní hrdinové - Allecnos (syn vůdce Volků) a Lannicos - se zachrání jen dílem náhody. Jejich spletité cesty vedou dále do římské armády, kde se z nich stanou vyhlášení bojovníci, a můžou se tak po letech vrátit na své území a bojovat o dosažení vlastních statků zpět.
Jak to ale bývá, s mocí roste i chuť, a tak když se jeden z přátel dostane na trůn, jeho charakter se začne měnit. Jak moc dokáže síla přátelství překlenout společenské rozdíly? Co dokáže zhrzená žena? A kam až může vést odmítnutí slepě se podvolit panovníkovi? Věřím tomu, že v tomto obsáhlém románu si každý může najít dějovou linku podle svého gusta.

Vedle klasického "mužského" děje, který je zaměřen hlavně na boje o moc, obranu území, neustálé vpády ze strany nepřátel (a někdy i bývalých přátel) se čtenář může těšit i z příběhu plného lásky. Ať už se jedná o lásku přátelskou, čest mezi muži a věrnost k svému vůdci, tak i lásku mileneckou, neopětovanou i zhrzenou. Ivana Špičková tu rozehrála skutečně špičkový koncert tmelící nejrůznější aspekty, které ale všechny patří do života tehdejší společnosti. Protože život nebyl jen o tom, přichystat oběd a u ohně si vykládat o starých dobrých časech. Život tehdejších lidí byl plný nejistot, nestability, střídání vládnoucí třídy, rozbrojů,... A právě v líčení bojových a vyhrocených scén je pro mě autorka nepřekonatelná - její styl dokáže vtáhnout a uhranout a čtenář pak čte se zatajeným dechem a má pocit, jakoby se mu celá bitva odehrávala přímo před očima.

Přiznám se, že mým oblíbeným hrdinou byl spíše Allecnos - možná pro jeho pravděpodobnější lidství. Protože člověk je od přírody chybující bytost a já nevěřím v neutuchající sílu mužské cti. Ačkoliv chápu, že v románovém ztvárnění se lépe čte o rovných mužích, kteří nikdy neuhli od svého záměru a slibu, v životě to tak většinou nebývá. A tak Allecnos se svými náladami, povahou, která podléhala manipulovatelnosti ze strany silných žen (anooo, moje oblíbené téma :D ) a strachem, mi byl lidsky pochopitelnější než jeho hrdinský a stoický druh. Ale přiznejme si, někdy bych Allecna pěkně kopla do zadku, o tom žádná.


Jediná nevýhoda celé knihy pro mě byla v její délce. Ne že by se člověk stačil nudit. Naopak. Samou akcí a dějovostí se spíše nestačil nadechnout. A v tom je možná Acchillova pata celé věci - v poslední třetině knihy už jsem se cítila lehce fyzicky vyčerpaná, jako bych snad sama mávala mečem a zaháněla Germány od hranic. Kniha je skvělou záležitostí a zaslouží si být čtena, ale připravte se na hutný a výživný příběh, který vás nenechá ani na chvilku oddechnout. Hluchá místa neexistují, stále se něco děje, jakmile odezní jedna tragédie, nastupuje druhá, boje, vpády, odmítnutí,.... A když se dosoukáte do konce, málem vám utrhne srdce, že se další den s Lannicem ani Allecnem nesejdete (a jak sami vidíte, nepostrádám smysl pro patos :D )

Závěrem tedy: všem milovníkům historických románů, dobrodružných děl a silných příběhů vřele doporučuji, aby se do knihy pustili. A vzhledem k překvapivému závěru (který bych já řešila drastičtěji a srdceryvněji :D :D ) se modlím za další knihu o osudech Volků.
Pusťe se do ní!!!!

Za recenzní výtisk děkuji samotné autorce a knížku si můžete objednat u všech dobrých knihkupců nebo přímo na stránkách nakladatelství Millenium publishing.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama