Kam po Kutné Hoře

17. května 2018 v 17:35 |  KNIŽNÍ VYKECÁVAČKA
Miluji čtení. Ale to pro vás není žádná novinka :-) vedle toho mám ale ráda, když si sama můžu vytvářet vlastní příběhy, dobrodružství a zážitky - a na to je nejlepší cestování. Nemusíte se hned uchylovat do vzdálených cizích zemí, protože za krásou někdy stačí zajít za roh.
A dneska bych vám všem chtěla napsat a ukázat pár skvělých tipů na výlet.
Dneska teda o Kutné Hoře.

Běžná turistika po KH

Kutná Hora je od roku 1995 zapsána do seznamu světového dědictví UNESCO a na její návštěvnosti to jde poznat. Není to naštěstí natolik narvané jako Praha nebo Český Krumlov, ale pokud jste zvyklý na ospalá městečka na severozápadě Čech , je to rozdíl :D
Většina turistů (neee, nepoužívam toto slovo jako vulgarismus, protože i my byli jasní turisté) se v první řadě hrne na vyhlídku na nádherný Chrám svaté Barbory (u nás přejmenováno na Chrám svaté brambory - aneb děti a jejich fantazie). Pokud se ale neradi mačkát v davu a chcete se podívat možná i lépe a v klidu, doporučuji si zajít spíš dolů k říčce, kde jsou výhledy a panoramata stejná, ne-li lepší, a lidu o poznání méně (my potkali jen jednoho pána na kole a dva starousedlíky před domkem).

Dačického dům - další památka, která byla zrenovována hlavně díky dotacím. Pokud máte menší děti anebo jste hravé povahy - vřele doporučuji. V celém objektu jsou totiž umístěny interaktivní prvky, na které se můžete podívat, prozkoumat a dokonce se podívat na nádherný animovaný filmík o historii Kutné Hory (a pozoooor - dabuje ho úžasný Alf......tedy Ota Jirák :D ). Malé děti si v celých prostorách můžou zahrát pátrací hru, za jejíž splnění pak v recepci dostanou drobné dárečky. Je to zábavné, milé i poučné. Takže doporučuji zajít.

A když už budete u Dačického domu, tak naproti přes ulici nezapomeňte nakouknout do Muzea čokolády. Obsluha i "pan průvodce" byli ti nejmilejší lidé pod sluncem (přeháním, všichni tu byli milý, ale tady jsme dostali čokoládu :D) a "projít" se tu smíte po asi nejmenším muzeu na světě. Expozice je zaměřená na historii čokolád Lidka a v přilehlém obchůdku si můžete pochutnat na skvělé čokoládě Jordi´s anebo třeba na čokoládovém pivu (mlask).

A protože v Kutné Hoře je toho k vidění tolik a hlavně protože vám podobné informace dá každý slušný internetový server a bedecker, tak jen vypíchnu, že mrknout se můžete i do různých poboček Muzea stříbra, které jsou roztroušené po celém městě. Nenechte si ujít zahrady pod Vlašským dvorem a zajet se jeďte i do Sedlce, kde se nachází nejsatrší cicterciácké opatství v českém království.

Mlsání

Jsem velký a šťastný jedlík. Ráda ochutnávám nová jídla a navštěvuji pěkné místní restaurace, kavárny a drobné obchůdky s mlsem. A povím vám - v Kutné Hoře jich je!!!!

Zmrzlinárna!!! Tam prostě musíte. Malý kamenný obchůdek, kde si vyrábějí vlastní zmrzku a dokonce i takové variace, o kterých se mi ani nesnilo - rebarborová, pampelišková, koprová s okurkou anebo tzv. Pumpernickel (rozumějte - zmrzka z žitného chleba a smetany.....nebo nějak tak, ale fundovaněji :D )

Za dobrou kávou, domácí limonádou a těmi nejlepšími kischy - Kavárna na Kozím plácku.
Já se přiznám, že moderní interiéry nejsou moji favoriti a naopak místnost, která je zařízená spíš do selského stylu anebo "co dům dal" a šikovná hospodyňka vylepšila - to je moje.

A ten nejlepší oběd v té nejkrásnější prostoře - restaurace V Ruthardce. Jen doporučuji udělat si rezervaci, popřípadě být takovými nedočkavci a nenažranci a přijít deset minut před otevírací dobou (ano, takový jsme byli :D)

Ne až tak běžná turistika po KH


Není to sice součást Kutné Hory, ale pokud jste tu autem a víte, že se do blízkého okolí už jen tak nedostanete, určitě si zajeďte asi deset minut za město na zámek Kačina. Tohle je ten nejčistší empír, který v republice najdete a navíc zde spatříte i jednu z nejhezčích zámeckých knihoven (kde se ehmmmm dají pořádat i svatby.............a to mi řeknou zrovna ve chvíli, kdy už jí mám tři roky za sebou). Součástí zámku je i nádherný park, pro děti i dospělé je tu naučná stezka a za skleníky volně přístupná bylinková zahrádka, ve které to voní snad jako v Nebi (to ale nemůžu soudit - v Nebi jsem ještě nebyla, jen si představuji, že to tam bude vonět po myrze a tymiánu :D)

A až vás omrzí památky a kulturní juchání - zajděte si přímo v Kutné Hoře na bobovou dráhu. Je to nejdelší dráha v ČR, měří 1565 m a je tak zároveň i druhá nejdelší v Evropě. Nemusíte se ale ničeho bát - zvládla to (pětkrát!!!!) i naše tříletá Bětuška a nadšení a vyblbnutí jsme byli všichni.

Závěrem

Kutná Hora je určitě jedno z nádherných měst naší zemičky. Abyste se lépe orientovali v místech, o nichž jsem psala, vyrobila jsem trapnou malou mapku. Snad někomu pomůže nebo navede na pěkné nebo chutné místo.

Pro ještě lepší orientaci se můžete podívat i na oficiální stránku města Kutná Hora

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 jatox jatox | 9. srpna 2018 v 22:35 | Reagovat

Tyjoooo, škoda že jsem to nečetla loni, když jsme tam mířili zrovna na dovolenou:)))

2 Bichlička Bichlička | 7. září 2018 v 8:07 | Reagovat

[1]: Tak Kutná Hora je natolik krásná, že si jí můžete ještě zopakovat :-) my to rozhodně chystáme. Jedno z nejkrásnějších měst ČR

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama