Recenze knihy: Vikingové - pomsta synů

16. listopadu 2018 v 9:58 | Bichlička |  RECENZE KNIH
Autor: Lasse Holm

rok vydání: 2018

vydal: Fobos


Krátká anotace: Pomsta synů je první díl trilogie z prostředí raného středověku. Historický román založený na skutečných událostech, který potěší nejen fanoušky seriálu Vikingové.

Psal se rok 866, když se mladý hoch jménem Wulf podruhé narodil. Hrozila mu smrt oběšením kvůli důvodnému podezření, že je vlkodlakem. Bouřlivé události popravy však byly přehlušeny ještě bouřlivějším vpádem Vikingů, kteří celý proces přerušili a Wulfa odvezli s sebou. Brzy zjistí, že mluví jejich jazykem a že je velmi výmluvný a přesvědčivý. Nemohl by se jim nakonec i hodit? Z Wulfa se tak stává Rolf Troufalec a spolu s potomky Ragnara Lodbroka začne pátrat po skutečném vrahovi jejich otce. Cesta za pomstou se však stává spletitější než se čekalo.

Lasse Holm je severským autorem, který na náš knižní trh teprve vstupuje, ale v zahraničí je již známý delší dobu. Českému čtenáři se může představit právě knihou Vikingové - Pomsta synů. Věřím, že kniha nadchne nejednoho čtenáře, zejména i díky všeobecné oblibě seriálu Vikingové.

Vedle podobnosti s filmovým zpracováním je tu ale i další významný konkurent - Bernard Cornwell a jeho Anglosaské kroniky (ano, to je jistě série, kterou byste u mě nečekli, že?).

Jak Vikingové, tak první díly ságy o Uthredovi pokrývají historické období konce 9. století - vpády Dánů a Norů na území britskýh ostrovů, snaha o sjednocení vojsk ze strany Sasů a sjednocení země pod jednu vládu - to vše se započalo právě z důvodů strachu před mohutnými nájezdy.

Zatímco se ale Bernard Cornwell zaměřuje na významnou postavu Alfréda Velikého, budoucího sjednotitele a krále, Lasse Holm vsadil všechno na neznámého hrdinu a vikingské válečníky. Kniha je více dobrodružná, ale přesto neztrácí kontakt se skutěčnými historickými událostmi. Nepostrádá bojové akce, napětí i lehkou detektivní zápletku.

Přes všechny kladné stránky, ale nemůžu opomenout i nedostatky. Bohužel měla kniha pro mě pomalejší tempo a Uthredovské sáze se zdaleka nevyrovnala co do heroických výkonů i výpravnosti. Velice mě bavily vzpomínkové pasáže z dětství Wulfa (Rolfa) a jeho duševní souznění s Hrow. Bohužel i v tomto případě byl potenciál obrovský, ale autor z něj nevytěžil vše. Takže v posledních stranách jsem ukončení této epizody vůbec nepociťovala jako tragické, osudové nebo alespoň smutné. Škoda.


Gradace textu mi v podstatě chyběla v celé knize, a tak závěrem můžu konstatovat, že ačkoliv má kniha skvělý námět, krásné grafické zpracování, minimum chyb v přepisu a sympatického hlavního hrdinu, nedokázala mě úplně pohltit a od poloviny knihy už jen klouzala po povrchu plném omáčky.

Pokud ale máte chuť na dobrodružný román z prostředí středověku, plný bojů a šarvátek, Vikingové by se vám mohli líbit.

Kniha by mohla potěšit zejména pánskou část čtenářstva, a tak hledáte-li vhodný dárek pod stromeček tradá, právě jste našli první tip :-)

Za poskytnutí recenzního výtisku moc děkuji společnosti Knihy Dobrovský
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mrs. Jungová Mrs. Jungová | E-mail | Web | 17. listopadu 2018 v 11:25 | Reagovat

Díky za skvělou recenzi. Teď se na knihu těším ještě víc. Měla mi dorazit také na recenzi, ale co už se o to nestará Šoták, tak ani nevím jestli tam u mě mají čárku, že mi knihu dluží :D Tak počkám do nového roku a kdyžtak si knihu sama pořídím. :-)

2 Clementgrode Clementgrode | E-mail | Web | 20. prosince 2018 v 12:32 | Reagovat

Porn photo of my ex here => https://vk.cc/8OGwS5

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama