Minirecenze: Velké překvapení

29. března 2020 v 10:14 | Bichlička |  RECENZE KNIH
Velké překvapení pro malého méďu a Velké překvapení pro malého tučňáka

autor: Marie-Danielle Croteau, France Brassard

vydal: Ocelot, 2019


Není doba, kdy by člověka nepotěšila milá dětská kniha. Obzvlášť když se spojí s nádhernými ilustracemi. Nakladatelství Ocelot vydalo v loňském roce hned dvě publikace od francouzského dua Marie-Danielle Croteau a France Brassarda.

První knihou je Velké překvapení pro malého tučňáka. Vypráví o dvou nových kamarádech - tučňákovi a medvídkovi. Oba dva si rádi hrají a oba dva vymýšlejí stále nové a nové lumpárny. Největší dobrodružství zažijí, když zahlédnou připlouvající ledoborec s lidmi. Když se loď vzdálí, zůstane po ní jen velký červený balón. Naši kamarádi ho mylně považují za vajíčko a rozhodnou se ho vysedět, aby si sami mohli užívat mláďátko loďky. Milý příběh s milými obrázky a minimem textu pohladí po duši. Vypráví o síle přátelství a o dětské fantazii, která je vtělena do postav dvou zvířátek. Za pozornost určitě stojí i závěrrečná laskavá pointa.

Volným pokračováním je pak Velké překvapení pro malého méďu. Opět se setkáme s nerozlučnými kamarády tučňákem a medvídkem a opět na prvním místě stojí jejich touha po zážitcích. Autorka v tomto díle více riskovala, když jako hlavní myšlenku použila ztroskotané letadlo, o které se medvídek začne obětavě starat. Rozhodne se totiž, že přeživší pasažéry nemůže nechat zemřít hlady, a tak jim každý večer nosí nalovené ryby, díky kterým celá posádka přežívá. Krásný edukativní prvek o tom, jak si lidé mají v něsnázích pomáhat (a přitom se k pomoci nemusí ani jmenovitě hlásit, anonymní pomoc je stále velkou pomocí). Ilustrace neztrácení na své přitažlivosti a ačkoliv tato kniha postrádá onu závěrečnou vypointovanost, tak i v tomto případě dokážu ocenit poselství, jenž knížka nese.

Závěrem a ve shrntí - obě knížky jsou moc milé, určené spíše pro menší děti, které ocení i bohatou ilustrační stránku. Hodí se na večerní předčítání před usnutím i pro následnou diskuzi o daném tématu.
Za krásné knihy děkuji serveru Megaknihy.cz

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama